Naga Markets

Rynek ropy naftowej jest nieustannie pod wpływem różnych czynników, które wpływają na cenę tego cennego surowca na światowych giełdach. Jednym z tych kluczowych czynników są Chiny, które w ostatnich latach stały się centralnym tematem dyskusji i analiz dotyczących cen ropy naftowej. Program “Rynkowe Tankowanie,” prowadzony przez Łukasza Skibę, analityka Admirals, poświęca szczególną uwagę temu zagadnieniu, analizując wpływ Chin na rynek ropy.

Cena ropy naftowej na poziomie 100 dolarów za baryłkę – czy to scenariusz realny?

Ostatnio obserwowaliśmy dynamiczny wzrost cen ropy naftowej, a niektórzy analitycy podnoszą kwestię, czy możliwe jest osiągnięcie poziomu 100 dolarów za baryłkę europejskiej ropy naftowej. Łukasz Skiba, analityk Admirals, postanowił podjąć to wyzwanie i dokładnie przeanalizować, co stoi za tymi ostatnimi wzrostami cen oraz jakie czynniki mogą wpłynąć na ewentualne spowolnienie tego trendu.







Analiza prowadzącego skupiła się na najnowszych decyzjach podjętych przez OPEC+, czyli kartel krajów naftowych zrzeszający m.in. Rosję i Arabię Saudyjską. Kluczową decyzją było przedłużenie cięć w produkcji ropy naftowej do końca roku. Arabia Saudyjska zobowiązała się do ograniczenia produkcji o 1 milion baryłek dziennie, a Rosja dostarczać na rynek będzie o 300 tysięcy baryłek mniej.

Łukasz Skiba zwrócił uwagę, że istotne są nie tylko plany, ale przede wszystkim faktyczne ruchy na rynku ropy. Produkcja Arabii Saudyjskiej spadła już o 2 miliony baryłek dziennie, a Rosja również ograniczyła swoje dostawy. Jednak obie te produkcje są wciąż znacznie niższe niż wcześniej, co jest wynikiem podjętych przez te kraje cięć w produkcji.

Jednocześnie Chiny, jako jedna z największych gospodarek na świecie, odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu cen ropy naftowej. Chiny kontynuują import ropy, co ma wpływ na podaż i popyt na rynku międzynarodowym. Łukasz Skiba podkreślił, że wzrost importu ropy do Chin zarówno z Rosji, jak i z krajów Zatoki jest istotnym aspektem. Niemniej jednak, ostatnie dane wskazują na spadek importu ropy z Rosji i wzrost dostaw z Arabii Saudyjskiej, choć jeszcze nie można jednoznacznie mówić o trwałym trendzie.

Skomplikowany charakter rynku ropy i jego zmienność sprawiają, że trudno jest jednoznacznie określić, co wpływa na ceny surowca. Łukasz Skiba zauważył, że rosnąca cena rosyjskiej ropy, w tym gatunku ESPO, który jest wyceniany z premią w stosunku do ropy Brent, nadal przyciąga chińskich importerów. Jednym z czynników może być korzystna oferta cenowa, a także korzystny dostęp do rosyjskiej ropy.

Zobacz również inne audycje:



Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia













  • Powiązane zagadnienia:
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.