Naga MarketsSztaby złota ułożone w mozaikęOd 2010 banki centralne na całym świecie zmieniły swoją pozycję ze sprzedawców na nabywców złota. W rzeczywistości Światowa Rada Złota (WGC) wykazała, iż popyt na złoto w pierwszym kwartale 2018 wzrósł o 42% rok do roku.

Które kraje zwiększają swoje rezerwy złota i dlaczego?

Chociaż nie mamy potwierdzenia, istnieją pewne statystyki, na które warto zwrócić uwagę.

Na przykład, rosyjski bank centralny jest od sześciu lat największym nabywcą złota, który w 2017 zwiększył swoje rezerwy złota do poziomu 224 ton tego kruszca. Dodatkowo wyprzedził również bank Chin, zajmując piąte miejsce w posiadaniu największych rezerw złota na świecie.

Tymczasem węgierski bank centralny ogłosił, że kraj ten zwiększył swoje rezerwy złota dziesięciokrotnie do 31,5 tony. Powodem, który podano była „poprawa bezpieczeństwa i zmniejszenie ryzyka narodu”.

W dniu 19 kwietnia 2018 Turcja również zwróciła się z wnioskiem, aby 220 ton rezerw złota zostało wycofane z systemu Rezerwy Federalnej US i przetransportowane do kraju. Pozostałe kraje, które złożyły podobne wnioski to między innymi:

  • Niemcy
  • Holandia
  • Austria
  • Belgia
  • Rosja
  • Chiny
  • Azerbejdżan

Dlaczego tyle krajów chce odzyskać swoje złoto?

Na tym pytaniu warto się zatrzymać dłużej, gdyż nie ma na nie jednej konkretnej odpowiedzi. Jedna z teorii głosi, iż kraje na całym świecie starają się uniknąć USD, w wyniku trwających wojen handlowych, ceł i niepewnej sceny politycznej.

Rosja i Chiny zmierzają do tego, aby dolar amerykański stracił pozycję światowej waluty rezerwowej, starając się pozyskać wsparcie ze strony rządu światowego. Jak pokazuje poniższy wykres, status waluty światowej nie będzie trwał wiecznie:

rezerwy złota

Na ten moment nie jesteśmy w stanie określić dokładnego wyniku podniesienia rezerw złota przez banki centralne. Możemy jednak nadal korzystać z wahań na rynku złota, używając instrumentów CFD opartych na jego cenach.Jak możemy to zrobić? Spójrzmy tutaj…

Analiza techniczna złota

W pierwszej kolejności spójrzmy na roczny wykres złota.

wykres złoto

Źródło: Admiral Markets MT4 Gold

Jak można zauważyć z powyższego wykresu wynika, że były okresy, w których złoto poruszało się w trendach wzrostowych/spadkowych lub w konsolidacji. W trendzie bocznym złoto będzie poruszało się między dwoma punktami cenowymi, mając problemy z wybiciem się poza ich zakres. W trendach, przez dłuższy czas ceny będą poruszały się w górę lub w dół.

Istnieje wiele różnorodnych strategii tradingowych służących do handlu zarówno na rynkach znajdujących się w trendach, jak i konsolidacji. Skoncentrujmy się na najbardziej aktualnych warunkach – konsolidacji, jak pokazano na poniższym wykresie:

złoto konsolidacja

Źródło: Admiral Markets MT4 Gold

Na powyższym wykresie widać, że rynek złota znajdował się w konsolidacji, w formacji klina albo trójkąta. Kolejne szczytowe ceny znajdowały się coraz niżej natomiast dołki coraz wyżej. Wzór ten może sugerować, że w pewnym momencie rynek dokona wybicia i w sposób kierunkowy będzie poruszać się w górę lub w dół.

W tej sytuacji rynek złota dokonał wybicia penetrując górną strefę oporu konsolidacji. Traderzy mogli dokonać zakupu w momencie, w którym rynek przebił się przez opór na poziomie 1222 USD z 11 października 2018, ze stop lossem umieszczonym po najniższej cenie z dnia wybicia 1119,1 USD.

Jeżeli trader handlował by najniższą wartością kontraktu: 0,1 lota, a cena osiągnęłaby poziom jego stop lossa, mógłby stracić 110 USD. W tym przypadku stop loss nie został osiągnięty i jeżeli trader utrzymałby swoją pozycję do poziomu 1222 USD (najniższa cena lipca 2018), szacunkowe zyski wynosiłyby 200 USD tego samego dnia, w którym nastąpiło otwarcie pozycji – 11.10.2018.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here