Naga Markets

kryptowaluty conotoxiaPodmiot z rynku venture capital – Digital Currency Group (DCG) – przekazał swoim akcjonariuszom informację o wstrzymaniu do odwołania wypłat dywidend. Firma obecnie walczy o utrzymanie swojej płynności.

Digital Currency Group ma problemy z płynnością

Digital Currency Group (DCG) w dniu 17 stycznia wysłało do swoich akcjonariuszy list, w którym poinformowano ich o problemach finansowych spółki. Napisano, że firma skupia się obecnie na „wzmocnieniu swojego bilansu poprzez redukcję kosztów operacyjnych i zachowanie płynności”. Dodatkowo, ze względu na pojawienie się problemów finansowych, rozważa się sprzedaż części aktywów ze swojego portfela.

Co doprowadziło do załamania się stabilności finansowej DCG? Otóż problem wynika z upadku kryptowalutowego brokera – Genesis Global Trading – który według doniesień jest winien wierzycielom ponad 3 miliardy dolarów. Genesis było jedną ze spółek zależnych DCG. Klienci Genesis od 16 listopada nie są w stanie wypłacać środków.

W wyniku tego prezes giełdy kryptowalut Gemini – Cameron Winklevoss – w imieniu użytkowników, którzy przechowują swoje środki na Genesis, wezwał w liście otwartym członków zarządu DCG, by usunąć Barry’ego Silberta ze stanowiska prezesa firmy.

Jak napisał Winklevoss, Genesis jest winne jego giełdzie około 900 milionów dolarów w ramach funduszy, które zostały im pożyczone za ramienia programu Gemini’s Earn. Co więcej, Winklevoss przekazał również, że DCG posiada zobowiązania wobec Genesis, które opiewają na kwotę 1,675 miliarda dolarów. Prezes Silbert jednakże zaprzeczył tej informacji.

Bossa

W następstwie opublikowania listu otwartego od Winklevossa, do całej sprawy wmieszała się amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Regulator oskarżył w dniu 12 stycznia obie firmy o oferowanie niezarejestrowanych papierów wartościowych w ramach programu Earn.

Genesis pierwszy raz poinformowało o swoich problemach w połowie listopada 2022 r., gdy zdecydowano się wstrzymać wypłaty po upadku FTX. Wtedy zarzucono kryptowalutowemu pożyczkodawcy wywołanie dodatkowego ”zamieszania na rynku”.


Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Co więcej, niecały tydzień wcześniej – 10 listopada – Genesis poinformowało, że na giełdzie kryptowalut FTX ”utknęły” ich środki o wartości około 175 milionów dolarów. Wtedy to  Digital Currency Group zasiliło awaryjnie portfel Genesis 140 milionami dolarów.

DCG jest również udziałowcem Grayscale Investments oraz jest w posiadaniu serii kryptowalutowych funduszy powierniczych. Firma z rynku venture capital zainwestowała również w ponad 200 firm z sektora kryptowalut, w tym takie podmioty, jak firma analityczna Chainalysis, emitent stablecoina USDC – Circle, czy giełda Kraken.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułCoinbase zawiesza działalność w Japonii. Giełda kryptowalut mówi o zbyt zmiennym rynku
Następny artykułKorelacja Bitcoina z Wall Street wzrosła po raz pierwszy od upadku FTX
Redaktor sekcji kryptowalutowej Comparic.pl. Swoją przygodę z rynkiem cyfrowych aktywów i technologii blockchain zaczynał jako redaktor w Bitcoin.pl, największym polskim portalu o kryptowalutach. Absolwent Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.