Naga MarketsEthereum ETHAfri Schoedon, programista Ethereum z firmy Parity Technologies, powiedział, że sieć projektu nie może opierać się na obecnej infrastrukturze Infura, która przetwarza 10 miliardów transakcji dziennie.


Stworzona przez Michaela Wuehlera, autora ConsenSys i założyciela NYC Ethereum, Infura jest infrastrukturą, która pozwala zdecentralizowanym aplikacjom (dApps) przetwarzać informacje w sieci bez uruchamiania pełnego węzła.

Infrastruktura do wymiany

Niektóre z największych dApps i protokołów, w tym portfel MetaMask, zdecentralizowany protokół wymiany 0x i MyCrypto polegają na Infurze. W tym tygodniu Schoedon stanowczo jednak stwierdził, że jeśli dApps nadal będą polegać na deweloperach infrastruktury opartej na Infurze, wizja całego projektu “zawiedzie” w dłuższej perspektywie.

“Jeśli nie przestaniemy polegać na Infurze, wizja Ethereum zawiedzie.” – napisał na Twitterze.

Obawy dotyczące wpływu Infury w ekosystemie węzłów blockchain polegają na tym, że jeśli dApps nie uruchomią swoich własnych węzłów, zwiększy to ostatecznie centralizację w protokole, który został skonstruowany i zaprojektowany do działania jako globalny superkomputer. Ethereum stanie się więc scentralizowane.

“Ludzie myślą, że aby mieć w pełni zweryfikowany blockchain Ethereum (czyli pełny węzeł), musisz uruchomić archiwalny węzeł Ethereum. Uruchomienie węzła archiwalnego jest uważane za problematyczne dla Ethereum, ponieważ obecnie węzeł archiwalny zajmuje do 1,4 terabajtów – napisał badacz kryptowalut Julian Martinez.

Jednak w przypadku dApps i większości użytkowników uruchamianie węzła archiwalnego jest niepotrzebne i nieefektywne. Zamiast tego użytkownicy mogą uruchamiać “przycięty” węzeł, który eliminuje dane historyczne z sieci Ethereum i umożliwia tym samym użytkownikom uruchamianie lekkiego węzła.

W praktyce “oszczędza [to] mnóstwo miejsca na dysku, ponieważ to historyczne dane tworzą nadęcie blockchain. Przycinany blockchain może zajmować 90 GB w porównaniu do 1,4 terabajtów pobranych przez węzeł archiwalny” – kontynuuje Martinez.

Prostym rozwiązaniem problemu zależności dApps od Infura jest rozpoczęcie działania dApps w niezależnych węzłach. Jednak, jak zasugerował Schoedon, silna sieć cienkich i lekkich klientów mogłaby również stanowić możliwość zmniejszenia zależności od scentralizowanych operatorów infrastruktury.

Na ostateczne rozwiązanie problemów zapewne jeszcze poczekamy. Jakie jest zaś wasze zdanie w tej kwestii?


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here