Naga MarketsDeutsche Bank po raz kolejny musi sięgnąć do portfela

Największy niemiecki kredytodawca, Deutsche bank, zgodził się zapłacić $220 milionów w ramach ugody z amerykańskimi regulatorami finansowymi odnośnie oskarżeń manipulacji stopami LIBOR i innymi benchmarkami stóp procentowych, generując tym samym straty na rachunkach rządowych oraz podmiotów nonprofit.


Koniec spraw sądowych w USA – przynajmniej na razie

W przeciągu ostatnich dwóch lat, Deutsche Bank zgodził się zapłacić łącznie $2,5 miliarda zadośćuczynienia w dochodzeniach manipulacji LIBORem prowadzonych przez organy w różnych częściach świata. Najnowsza kara w wysokości $220 milionów jest drugą nałożoną przez prokuratora generalnego Nowego Jorku i Kalifornii w ramach śledztwa prowadzonego od zeszłego roku. Pierwszy podmiot, który został wezwany do zapłaty ugody to Barclays (ostateczna jej wartość wyniosła $100 miliardów).

Czy wiesz że…
London Interbank Offered Rate (LIBOR) – referencyjna wysokość oprocentowania depozytów i kredytów na rynku międzybankowym w Londynie. Stawki LIBOR wyznaczane są dla następujących walut: USD, EUR, CHF, GBP, JPY, dla pożyczek na 1 dzień, 1 tydzień, 1 miesiąc, 2 miesiące, 3 miesiące, 6 miesięcy i 1 rok.

W efekcie łączna ilość grzywien i kary zapłaconych przez Deutsche Bank coraz wyraźniej zbliża się do granicy 3 miliardów dolarów. Lista prezentuje się następująco:

  • $800 milionów grzywny nałożonej przez CFTC
  • $600 milionów przez DFS
  • $433 miliony przez FCA
  • $775 milionów nałożonych przez departament sprawiedliwości USA

„Najnowsza ugoda pozwoliła nam zakończyć roszczenia dotyczące stopy referencyjnej LIBOR w Stanach Zjednoczonych” – komentuje rzecznik prasowy DB, Troy Gravitt. W jej ramach kredytobiorca przyznał się, że w okresie od 2005 do 2009 roku przedstawiał fałszywy lub wprowadzające w błąd dotyczące londyńskiej stopy międzybankowej, próbując wpływać na inne banki, aby zwiększać zysk na własnych pozycjach handlowych, na niekorzyść swoich klientów.

Do tej pory duże banki instytucjonalne zapłaciły ponad $10 miliardów, aby rozwiązać wszystkie dochodzenia sądowe związane z manipulacjom LIBORem, które prowadzonow  różnych częściach świata.

Kara nałożona na Deutsche Bank ma w głównej mierze pokryć straty poniesione przez podmioty, które padły ofiarami manipulacji. Pozostałe kilka milionów z łącznej sumy $220 mln pokryje koszty prowadzonego dochodzenia.

Grzechy również na rynku walutowym

DB boryka się z pozwami nie tylko w związku z manipulacją LIBORem, ale również w sprawie manipulacji na rynku Forex. Pracownicy Deutsche Banku oskarżani są o uczestnictwo w tak zwanym “Kartelu”, który przekazywał sobie poufne informacje na temat pozycji klientów, aby zarabiać na własnych transakcjach.

W związku z tymi dawnymi przewinami instytucja płaciła jeszcze w kwietniu $157 milionów kary. Do tej pory siedem dużych instytucji zapłaciło łącznie $10 miliardów w USA i w Europie, a kilku pracowników zostało pociągniętych do odpowiedzialności karnej.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here