Naga MarketsDeutsche Bank zapłaci 150 mln USD grzywny: chodzi o powiązania z handlarzem dziećmiDeutsche Bank AG zapłaci nowojorskiej agencji regulacji bankowości 150 mln dolarów z powodu wykrytych licznych niedopatrzeń i nadużyć w obsłudze finansowej swojego klienta Jeffreya Epsteina, który został skazany za przestępstwa na tle seksualnym i oskarżony o handel nieletnimi dla celów seksualnych. Epstein popełnił samobójstwo przebywając w areszcie w 2019 roku.

  • Deutsche Bank współpracował z Epsteinem mimo jego kryminalnej przeszłości.
  • Bank pomagał skazanemu za nadużycia seksualne przesyłać pieniądze zamieszanym współpracownikom Epsteina i kobietom o wschodnioeuropejskich nazwiskach.
  • Deutsche Bank jest także oskarżany o niewłaściwą weryfikację transakcji z dwoma bankami zamieszanymi w pranie pieniędzy.

Deutsche Bank współpracował z przestępcą seksualnym

Departament Usług Finansowych Stanu Nowy Jork (DFS, Department of Financial Services) opublikował we wtorek informacje dotyczące przepływów pieniężnych Epsteina przed jego śmiercią. Szokującą informacją jest współpraca Deutsche Bank po oskarżeniu Epsteina o handel nieletnimi. Bank wypłacał miliony dolarów dla Epsteina, by ten zawierał ugody prawne, wysyłał pieniądze do kobiet w Europe Wschodniej i wypłacił około 800 tys. dolarów na wydatki na “podróże i napiwki”.

– Deutsche Bank niewłaściwie śledził działalność swoich klientów, co stawiało bank w sytuacji wysokiego ryzyka. W szczególności w sprawie Jeffreya Epsteina, pomimo wiedzy o okropnej kryminalnej przeszłości pana Epsteina, bank niewybaczalnie zawiódł i nie wykrył podejrzanych transakcji wartych miliony dolarów – stwierdziła szef DFS, Linda Lacewell.

Na oskarżenia DFS, Deutsche Bank broni się wydaniem ponad 1 mld dol. na poprawę swoich procedur przeciwdziałania praniu pieniędzy.

– Rozumiemy nasz błąd związany z rozpoczęciem współpracy z Epsteinem w 2013 i słabości w naszych procedurach. Wyciągnęliśmy wnioski z naszych błędów i zaniedbań – zaznaczył Daniel Hunter, rzecznik prasowy Deutsche Bank.

Dokumenty ugodowe mówią między innymi o tym, że nowo przyjęty do Deutsche Bank w 2012 manager, który w innym banku obsługiwał transakcje Epsteina, zachęcał kierownictwo Deutsche Bank do pozyskania Epsteina jako klienta obiecując generowanie 2 do 4 milionów rocznych zysków.

Szefostwo Deutsche Bank zgodziło się. Bank pomagał Epsteinowi ukrywając jego środki różnymi metodami, tak by jego nazwisko nie widniało przy przechowywanych i przesyłanych pieniądzach.

Zobacz również: Google i Deutsche Bank łączą siły na 10 lat, zamierzają razem zarobić 1 mld euro

Epstein i miliony dolarów transferowane przez Deutsche Bank

Epstein w ramach współpracy z Deutsche Bank przesłał łącznie 2,65 mln dol. do swoich współpracowników oraz do wielu kobiet z wschodnioeuropejskimi nazwiskami. Przesłał także łącznie 13 mln dol. na rzecz ugód prawnych i inne wydatki prawne.

Podejrzane jest także wypłacanie przez prawnika Epsteina ponad 800 tys. dol. przez okres 4 lat. Adwokat wprost spytał o maksymalny limit wypłat, który nie wzbudza proceduralnych podejrzeń. W rezultacie, prawnik Epstein wypłacił ponad 100-krotnie kwotę w wysokości 7,5 tys. dol.

DFS zwraca także uwagę na nieodpowiednią weryfikację transakcji przeprowadzanych z FBME Bank LTd. oraz Danske Bank A/S – to dwa banki zamieszane ostatnio w afery związane z praniem pieniędzy.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here