Naga MarketsJak donosi Bloomberg, Deutsche Bank może być zamieszany w głośną aferę dotyczącą prania brudnych pieniędzy przez Danske Bank. Howard Wilkinson będący głównym informatorem w tej sprawie powiedział, że około 150 miliardów dolarów podejrzanych funduszy zostało przekazane przez amerykańską filię europejskiego pożyczkodawcy, który służył jako główny bank korespondent Danske dla transakcji dolarowych. 


Niemiecki kredytodawca był bankiem korespondentem estońskiego oddziału Danske Bank, który jest przedmiotem wielu międzynarodowych dochodzeń. Duński pożyczkodawca przyznał, że oddział przeniósł do globalnego systemu finansowego prawie ćwierć biliona nie do końca legalnych dolarów pochodzących z Rosji i państw byłego bloku sowieckiego. W tym celu wykorzystano globalną obecność Deutsche Bank, Bank of America Corp. i JPMorgan Chase & Co., które wykorzystane zostały do wymiany zagranicznych środków pieniężnych na dolary amerykańskie w imieniu swoich klientów od 2007 r. do 2015 r.

W swoim pierwszym publicznym wystąpieniu po wybuchu skandalu w Danske, Wilkinson powiedział prawnikom w Kopenhadze, że zaproponowano mu pakiet odpraw, w zamian za milczenie o podejrzanych funduszach, które przepłynęły przez jednostkę bałtycką, gdzie pracował jako szef handlu do 2014 r.

Zobacz także: CEO Danske Bank rezygnuje. Chodzi o skandal wart $234 miliardy!

Badanie, czy duże banki odpowiednio zbadały transakcje pochodzące z estońskiego oddziału Danske, jest jednym z aspektów szerszego dochodzenia prowadzonego przez Departament Sprawiedliwości USA w Waszyngtonie i prokuratorów z amerykańskiej manhattanskiej kancelarii adwokackiej.

Potencjalna rola Deutsche Bank w tym skandalu

Danske Bank przyznał, że duża część z około 230 miliardów dolarów, które przepłynęły przez jego estoński oddział w analizowanym okresie była podejrzana. Jeżeli zeznania te się potwierdzą, będzie to niepożądanym niepowodzeniem ze strony dyrektora generalnego Christiana Sewinga, który stara się ożywić wzrost u kredytodawcy.

Jak wynika z raportów i osób zaznajomionych z tą sprawą, JPMorgan zaprzestał świadczenia usług korespondencyjnych dla oddziału Danske Bank w 2013 roku. Deutsche Bank i Bank of America kontynuowały działalność przez kolejne dwa lata.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPrezydent podpisał ustawę o PPK w sali notowań GPW
Następny artykułKryptowalutowe podsumowanie dnia – Bitcoin traci 20% w tydzień
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here