Naga MarketsCoraz więcej ciemnych chmur gromadzi się nad siedzibą Deutsche Banku
Coraz więcej ciemnych chmur gromadzi się nad siedzibą Deutsche Banku

W przeciągu weekendu Deutsche Bank przedstawił plan ekstremalnych zmian strukturalnych największej niemieckiej instytucji finansowej. Spółka podzieli dotychczasowy podmiot inwestycyjny na dwa przedsiębiorstwa i ma zamiar całkowicie zreorganizować kadrę zarządzającą.


Deutsche Bank chce przede wszystkim uprościć strukturę prowadzenia swojej działalności. Dywizja Corporate Banking and Securities (CB&S) najmocniej odczuje wdrażane zmiany. Zaczynając od stycznia 2016 roku oddział zostanie rozdzielony na Corporate & Investment Banking (bankowość korporacyjną i inwestycyjną) oraz Global Markets (rynki globalne). Pierwszy z podmiotów będzie odpowiedzialny za finanse korporacyjne oraz transakcje w ujęciu globalnym. Druga cześć przejmie natomiast dotychczasowe zadania CB&S w zakresie handlu oraz sprzedaży.

Czytaj również: Deutsche Bank omyłkowo dokonał transakcji o wartości $6 miliardów

Dodatkowo, niemiecki bank planuje zreorganizować oddział Asset & Wealth Management. Część Pirvate Wealth Management skupi się na obsłudze klientów posiadających najwyższe dochody, natomiast Asset Management zacznie stanowić niezależny, samodzielny pion wyłącznie dla klientów instytucjonalnych oraz funduszy.

Zmiany na stanowiskach dyrektorskich

W związku z planowanymi zmianami, Deutsche Bank zapowiedział również serię przetasowań na najwyższych stanowiskach piastowanych w przedsiębiorstwie. Paul Achleitner reprezentujący Radę Nadzorczą spółki, tak komentował podjęte decyzje:

„Deutsche Bank do tej pory rzadko przechodził tak silne, fundamentalne zmiany. Wymaga to od nas podejmowania trudnych decyzji. Chciałbym zaznaczyć, że wszystkie strony zaangażowane w proces próbowały dojść do jak najbardziej optymalnych porozumień oraz decyzji korzystnych dla przyszłości Deutsche Banku, odkładając na bok osobiste interesy”.

  • Jeff Urwin – dotychczasowy dyrektor CB&S dołączy do rady zarządczej banku i będzie odpowiedzialny za sektor korporacyjny oraz inwestycyjny
  • Stefan Krause – w efekcie awansu Jeffa Urwina, S. Krause opuści radę z dniem 31 października.
  • Werner Steinmueller – nadal utrzyma stanowisko szefa GTB, jego bezpośrednim przełożonym zostaje jednak Jeff Urwin
  • Colin Fan – drugi z zarządzających działem CB&S opuścił przedsiębiorstwo z dniem 19 października, na jego miejscu pojawił się natomiast Garth Ritchi kierujący do tej pory dywizją rynków globalnych
  • Michele Fiasolla – dyrektor działu Asset & Wealth Management opuści spółke w związku z przekazaniem obowiązków zarządczych innym działom

Europejski prezes Deutsche Banku opuszcza radę nadzorczą

Stephan Leithner, CEO europejskiej dywizji DB rezygnuje ze stanowiska
Stephan Leithner, CEO europejskiej dywizji DB rezygnuje ze stanowiska

Stephan Leithner, który do tej pory pełnił rolę CEO europejskich oddziałów Deutsche Banku ustępuje ze swojego stanowiska i od przyszłego roku obejmie dywizję kapitału prywatnego. Co ciekawe, S. Leithner sam złożył wniosek o osunięcie go z rady nadzorczej i zmianę stanowiska.

Jak twierdzi Deutsche Bank wszystkie dotychczasowe zmiany mają pomóc w tworzeniu lepiej kontrolowanego, optymalnego kosztowo i skupionego na swoich celach środowiska, które dostarczy długoterminową wartość udziałowcom oraz jak najwyższy poziom obsługi klientom. Nowa struktura oraz zespół zarządzający to główne kroki do osiągnięcia tego celu. Ostatecznie po przetasowaniach w radzie nadzorczej jej skład uzupełni sześć nowych twarzy.

Kolejna próba zapomnienia o dawnych kłopotach?

(Na zdjęciu John Cryan, prezes DB). Warto zadać sobie pytanie ile zwolnienia mają wspólnego z reorganizacją, a ile z dotychczasowymi problemami banku zamiatanymi skrzętnie pod dywan?
(Na zdjęciu John Cryan, prezes DB). Warto zadać sobie pytanie ile zwolnienia mają wspólnego z reorganizacją, a ile z dotychczasowymi problemami banku zamiatanymi skrzętnie pod dywan?

Już w lipcu 2015 roku nowy prezes Deutsche Banku – John Cryan – zapowiadał trudne reformy, które mają uprościć zbyt skomplikowaną strukturę działalności banku oraz wyjść z twarzą z dotychczasowych problemów. Zamieszanie, które pozostawili po sobie panowie Anshu Jain oraz Jurgen Fitschen (dotychczasowi prezesi) osiągnęło naprawdę spore rozmiary. Wielomilionowe ugody w sprawie manipulacji na rynku FX, spadek poziomu zabezpieczeń w związku z deprecjacją cen obligacji oraz regularne rozmijanie się z prognozami finansowymi w kolejnych kwartałach.

Nie można zapominać również o ukrywaniu długów państw ubiegających się o członkostwo w strefie euro. Przykładowo gdy Grecja oraz Włochy nie mogły osiągnąć odpowiednio niskich wskaźników zadłużenia, Deutsche Bank skrzętnie je tuszował zmieniając sporą część długu na swapy walutowe. Nieoficjalne dane podają, że DB mógł wykonać szereg operacji tego typu, krótych łączna wartość oscyluje w graniach $400 miliardów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here