Naga MarketsJohn Cryan, prezes Deutsche Banku
John Cryan, prezes Deutsche Banku

Deutsche Bank podzielił się swoimi winkami finansowymi za 2015 rok. Zgodnie z przewidywaniami analityków okazały się zatrważające. „Największy niemiecki kredytodawca” notował stratę na poziomie 6,8mld EUR – jest to pierwszy ujemny wynik od 2008 roku.


Raport za Q4 2015

W raporcie finansowym za czwarty kwartał 2015 roku (pełna treść dostępna stronie DB) czytamy, że strata w Q4 wyniosła 1,15 mld EUR, w porównaniu do zysku 323 milionów w tym samym okresie rok wcześniej. Głównym powodem tak złych wyników była konieczność opłacenia ponad miliarda euro kar i porozumień sądowych w tym okresie. Na przestrzeni całego minionego roku Deutsche musiał oddać 5,2mld EUR – w 2014 były to „tylko” 2 miliardy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz również: Deutsche Bank wymienia kadrę kierowniczą – próba rozwiązania dawnych problemów?

Tak jak jednak wspominano na początku, inwestorzy spodziewali się takiego biegu wydarzeń. W zeszłym tygodniu DB ostrzegał rynki, że prognozuje roczną stratę w okolicach 7 miliardów euro:

„W 2015 roku poczyniliśmy znaczny postęp w zakresie implementacji długoterminowych strategii. Niezbędne decyzje, które zostały podjęte w drugiej połowie roku przyczyniły się do wygenerowania straty netto w czwartym kwartale i na przestrzeni całego roku” – stwierdził John Cryan pełniący rolę CEO Deutsche Banku. „W pełni skupiamy się na nowym roku i kontynuujemy naszą ciężką pracę, aby wyjaśnić wszystkie spory prawne. Restrukturyzacja warunków pracy oraz inwestycji cały czas będzie miała miejsce”

Cryan przyznaje, że każda restrukturyzacja jest dużym wyzwaniem. Z drugiej jednak strony jest przekonany, że dalsze wdrażanie założonej strategii – przy zachowaniu odpowiedniego poziomu dyscypliny – pozwoli Deutsche Bankowi stać się silniejszą, bardziej wydajną i lepiej zarządzaną instytucją.

Wycinek z raportu Deutsche Banku prezentujący wspomnianą stratę
Wycinek z raportu Deutsche Banku prezentujący wspomnianą stratę

Przychody za cały 2015 roku wzrosły co prawda o 5% do 33,5mld EUR, jednak w ostatnim kwartale osunęły się o 15% do 6,6mld EUR w ujęciu rdr. Pełny raport finansowy banku za 2015 zostanie opublikowany 11 marca.

Notowania DB w ostatnich tygodniach pokonały wieloletnie dołki
Notowania DB w ostatnich tygodniach pokonały wieloletnie dołkiConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here