Naga Markets
Środowy kalendarz makroekonomiczny jest znacznie pełniejszy od wczorajszego, lecz większość z nas czeka na jutrzejszą decyzję Europejskiego Banku Centralnego. Zanim to jednak nastąpi opublikowane zostaną najnowsze, kwartalne dane dotyczące poziomu inflacji na Antypodach. Analitycy Deutsche Bank przyglądają się bliżej danym, które prowadzą do niedźwiedziego spojrzenia na AUDNZD. 


Dziś poznamy najnowsze dane z Nowej Zelandii, w przyszłym tygodniu z kolei identyczne dane przedstawi Australia. To szczególne wydarzenie ze względu na fakt, że oba kraje publikują jedynie kwartalne podsumowania. W związku z czym raporty te wywrą spory wpływ zarówno na rynek jak i retorykę obu banków centralnych na początku lutego.

Ekonomiści Deutsche Bank spodziewają się wzrostu średniego poziomu cen w Nowej Zelandii o 0,4% kwartał do kwartału co odpowiada wzrostowi o 1,9% w ujęciu rocznym. To o 0,1% punktu procentowego wyższe prognozy niż te oficjalne. W przypadku danych z Australii bank przewiduje podobne odczyty – 0,4% (1,9%) w przypadku bazowego wskaźnika k/k (r/r) oraz 0,8% (2,1%) w przypadku szerokiej inflacji w ujęciu kwartalnym (rocznym).

Odbierz najnowszy Big Bank Report

Wnioski są dość proste – takie wyniki powinny doprowadzić do sytuacji w której RBNZ podniesie stopy procentowe szybciej niż Reserve Bak of Australia. Tego spodziewa się Deutsche Bank, który stoi w opozycji do rynkowego konsensusu, który zakłada, że oba podmioty dopuszczą tylko do jednej podwyżki w tym roku (w czwartym kwartale 2018). Analitycy DB tłumaczą swoje bycze nastawienie w stosunku do NZD w trzech, krótkich podpunktach:

W przypadku Nowej Zelandii mamy do czynienia z widocznym trendem w poziomie inflacji, czego nie można niestety powiedzieć o Australii. Różnica ta jest przede wszystkim zasługą sporego spadku bezrobocia na wyspie:

Dane z Australii w ostatnich czterech kwartałach negatywnie zaskakiwały rynek. Tymczasem w przypadku danych z NZ szacunki mniej więcej pokrywały się z odczytami.

Wskaźniki sugerują, że Nowa Zelandia ma większe szanse na wzrost poziomu inflacji. Ostatnie ankiety przeprowadzane wśród przedsiębiorców wskazywały na zwiększoną pewność ekonomiczną i szerokie plany inwestycyjne dotyczące kolejnych kwartałów.

Korzystaj z wiedzy ekspertów. Sprawdź usługę FxWatcher>>>

Sądzimy, że najbliższe dane inflacyjne z obu gospodarek poszerzą różnicę w oczekiwaniach rynku względem przyszłych decyzji RBNZ oraz RBA. Powyższy wykres sugeruje, że zmiana wyceny przyszłych podwyżek o 20 punktów bazowych może doprowadzić do spadku AUDNZD w okolice 1,08. Pozostajemy niedźwiedzio nastawieni do crossa poszukując dogodnego miejsca do sprzedaży – podsumowują analitycy Deutsche Bank.


Już teraz skorzystaj z serii darmowych materiałów edukacyjnych i dołącz do Strefy eLearn portalu Comparic.pl!


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułAxel Weber, Prezes UBS odradza inwestowanie w BTC
Następny artykułSpółki FANG – Netflix świeci najjaśniej?
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here