Naga MarketsJak twierdzą osoby blisko związane z działalnością największego niemieckiego kredytodawcy, Deutsche Bank rozważa przeniesienie około $350 miliardów w ramach swojego bilansu finansowego z oddziału brytyjskiego do Frankfurtu. Łatwo można się domyślić, że powodem decyzji jest zbliżający się nieuchronnie rozwód UK z Unią Europejską.


Projekt Bowline zostanie wdrożony do września 2018 roku

Krok ze strony DB ma być odpowiedzią na aktywność klientów, którzy relokują swoje aktywa oraz aktywność tradingową na terenie Europy Kontynentalnej obawiając się konsekwencji, jakie nieść może ze sobą Brexit. W efekcie bank uruchomił projekt „Bowline” (z ang. rodzaj węzła żeglarskiego), którego celem jest przeniesienie działalności traderskiej instytucji do Niemiec przed wrześniem 2018 roku – wszystkie niezbędne aktywa mają zostać przetransferowane natomiast do marca 2019.

Te artykuły również Cię zainteresują
Informacje nie zostały oficjalnie potwierdzone i jak podaje Bloomberg, pochodzą od informatora chcącego zachować anonimowość. Wspomniane $350 miliardów to około 20% całego bilansu finansowego Deutsche Banku, który pod koniec 2016 roku wynosił łącznie prawie $2 biliony.

Bank od września 2017 rozpocząć ma rzekomo kampanię informacyjną. Klienci dowiedzą się wtedy, że ich kontrakty będą stopniowo przenoszone do Frankfurtu, który do połowy przyszłego roku ma stać się głównym zapleczem technologicznym instytucji.

Do tej pory zdecydowana większość operacji DB realizowana była poprzez ośrodki londyńskie, które bardzo rozwinęły się za czasów działalności dwóch wcześniejszych prezesów – Anshu Jaina oraz Josefa Ackermanna.

„Przygotujcie się na twardy Brexit”

Obecny prezes Deutsche Banku, John Cryan, jest jednak zdania, że czasy świetności londyńskiej stolicy finansów dobiegają końca. W ostatnim materiale wideo skierowanym do pracowników banku stwierdził, że wszyscy powinni przygotować się na „twardy Brexit” i transfer zdecydowanej części działalności do Frankfurtu. W efekcie pracę stracić może co najmniej kilkaset osób, a przenosiny dotyczyły będą około 20 tysięcy rachunków klienckich (powiązanych z bankowością inwestycyjną oraz tradingiem).

Sprawdź również: Deutsche Bank obcina premie pracownicze o 80% żeby zapłacić kary finansowe

Cryan przez ostatnie dwa lata skupiał się na wycofywaniu zaangażowania banku w kapitałochłonny obrót długiem, rozstrzygając jednocześnie szereg batalii sądowych rozpoczętych jeszcze przed jego kadencją. Przeprowadzka w związku z Brexitem zdaje się idealnie wpasowywać w ostatnią reorganizację instytucji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here