Naga MarketsKolejne ciemne chmury zebrały się nad siedzibą Deutsche Bank

Amerykański departament sprawiedliwości poinformował 28 marca, że DB Group Services UK (DBGS), jedna ze spółek zależnych Deutsche Bank prowadząca swoją działalność głównie na Wyspach Brytyjskich, została uznana winną w sprawie manipulowania stopami LIBOR dolara amerykańskiego i kilku innych walut. W efekcie podmiot musi zapłacić łącznie $775 milionów kary.


Ponad $2,5 miliarda w grzywnach i zadośćuczynieniach

Sąd z Connecticut potwierdził, że DBGS był zaangażowany w co najmniej jeden przypadek prób manipulowania LIBORem, zgadzając się zapłacić karę w wysokości $150 milionów. Dodatkowo spółka-matka, którą jest Deutsche Bank zgodziła się na ugodę w ramach, której zapłaci kolejne $625 milionów grzywny – tym samym biorąc na siebie odpowiedzialność za nieetyczne działania i kontynuując współpracę z departamentem sprawiedliwości w trakcie kolejnych dochodzeń.

Czy wiesz że…
London Interbank Offered Rate (LIBOR) – referencyjna wysokość oprocentowania depozytów i kredytów na rynku międzybankowym w Londynie. Stawki LIBOR wyznaczane są dla następujących walut: USD, EUR, CHF, GBP, JPY, dla pożyczek na 1 dzień, 1 tydzień, 1 miesiąc, 2 miesiące, 3 miesiące, 6 miesięcy i 1 rok.

Podliczając dotychczasowe kary, które musiał zapłacić Deutsche Bank, w sumie otrzymujemy około $2,519 miliarda składa się na nie:

  • $800 milionów grzywny nałożonej przez CFTC
  • $600 milionów przez DFS
  • $433 miliony przez FCA
  • $775 milionów nałożonych przez departament sprawiedliwości

Sprawdź również: Deutsche Bank oszukał swoich klientów na miliony dolarów?

Deutsche ciągłe spłaca dawne grzechy swoich pracowników

Zgodnie z podpisanym porozumieniem, DB przyznaje, że w okresie od co najmniej 2003 do początków 2010 roku wielu traderów instytucji – których wynagrodzenia były bezpośrednio powiązane z wynikami handlowymi na produktach finansowych związanych z LIBORem – przy współpracy z obsługą innych banków podejmowało próby manipulacji rynkowymi stopami, w celu zwiększenia zysków z własnych pozycji.

Prywatne zyski traderów i banku odbijały się niekorzystnie na pozycjach podmiotów powiązanych – w tym bezpośrednio klientów instytucji finansowej, z czego Ci ostatni nie zdawali sobie sprawy. Grupa zrzeszająca przedstawicieli największych banków inwestycyjnych określana mianem Kartelu miała utrzymywać bezpośrednie kontakty w długim okresie czasu, wymieniać się poufnymi informacjami o własnych pozycjach oraz transakcjach klienckich.

Trader21 z blogu independenttrader.pl, w następujący sposób komentuje wieloletni skandal: „dzięki takiej manipulacji banki wiedziały jaka będzie wysokość stóp procentowych z dużym wyprzedzeniem. Jako, że od wysokości Liboru zależą niemalże ceny wszystkich instrumentów pochodnych, banki – manipulatorzy mogli odpowiednio wcześnie zająć odpowiednią pozycję w danych aktywach i zainkasować zysk praktycznie bez ryzyka. W praktyce wyglądało to tak: kiedy bank wiedział jaka będzie wysokość stóp procentowych, przekazywał tę informację swojej sekcji inwestycyjnej, a ta mając wiedzę niedostępną dla innych mogła dokonywać transakcji na ustawionym rynku.”

Jak informowaliśmy na początku marca największe banku od 2008 roku zapłaciły już $320 miliardów dolarów w grzywnach.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

2 KOMENTARZE

  1. 4 wielkie kary od 4 różnych instytucji za machloje na róznych instrumentach finansowych. Czy taki podmiot powinien miec dalej jakiekolwiek licencje ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here