Naga MarketsDepartament Usług Finansowych stanu Nowy Jork poinformował w środę, że Deutsche Bank AG zgodził się zapłacić karę w wysokości 205 milionów dolarów w celu rozliczenia zarzutów niewłaściwego postępowania w działalności walutowej banku, w tym, że traderzy uczestniczyli w elektronicznych czatach, na których wymieniali poufne informacje o klientach i rozmawiali o koordynowaniu działalności handlowej.


„Kartel”, który działał na szkodę klientów

Sprawa, za którą Deutsche płaci ponad $200 milionów dotyczy działań tak zwanego „Kartelu”, w skład którego mieli wchodzić pracownicy największych instytucji finansowych na świecie. W ramach procederu, pracownicy trading roomów komunikowali się ze sobą przy wykorzystaniu nieautoryzowanych kanałów, przekazując poufne informacje o pozycjach klienckich oraz transakcjach konkurencyjnych banków.

Deutsche Bankowi długo udawało się unikać kar w tym zakresie, zmieniło się to jednak w kwietniu zeszłego roku, kiedy Rezerwa Federalna w związku z prowadzonymi działaniami egzekucyjnymi nałożyła na instytucję $157 milionów kary. W 2018, w związku z niezależnym dochodzeniem, karę grzywny nałożył nowojorski odpowiednik naszej rodzimej Komisji Nadzoru Finansowego (KNFu).

Nie są to jedyne i z pewnością najwyższe grzywny, które w ostatnich latach płacił Deutsche. Za same manipulacje LIBORem i EURIBORem podmiot musiał głęboko sięgać do swojej kieszeni i wysupłać z niej ponad miliard dolarów.

Jak działał The Cartel?

Grupa inwestorów nazywająca siebie samych Kartelem (The Cartel) dopuszczała się manipulacji benchmarkami EUR/USD w trakcie londyńskiego fixingu (krótka przerwa w notowaniach) realizując transakcje przeciwne do klienckich i zarabiając na ich stratach.

Najnowsze dane jasno pokazują – w samym tylko 2016 roku instytucje finansowe musiały zapłacić $42 miliardy w grzywnach co jest wartością o 68% większą w stosunku do kilkunastu miesięcy wcześniej. Pomimo, że od wielkiego kryzysu finansowego za chwilę minie dekada, przedsiębiorstwa nadal muszą płacić za stare, nierozliczone grzechy i inne nadużycia wykrywane w międzyczasie. Łącznie od 2008 roku na instytucje finansowe nałożono ponad $300 miliardów grzywien.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here