Naga Markets


"Fat finger" to zjawisko, które regularnie występuje na rynkach
“Fat finger” to zjawisko, które regularnie występuje na rynkach

Wyobraźcie sobie, że wyjeżdżacie na wakacje i prosicie swojego młodszego asystenta, aby w czasie kilku tygodni postarał się niczego nie zepsuć. Ten jednak omyłkowo pod waszą nieobecność dokonuje transakcji o wartości $6 miliardów. Tak właśnie było w przypadku Deutsche Banku.


Zła rubryczka

W czerwcu bieżącego roku świeżo zatrudniony pracowników DB przypadkowo wysłał do amerykańskiego funduszu hedge będącego klientem banku $6 miliardów – wszystko za sprawą drobnego błędu w realizacji zamówienia i pomyleniu pól „wartość brutto” z polem „wartość netto”. Informację przekazał w poniedziałek Financial Times.

Największy niemiecki bank miał jednak sporo szczęścia i odzyskał pieniądze już następnego dnia. Wykonana przez przypadek transakcja została dodatkowo zgłoszona regulatorom amerykańskim, europejskim oraz brytyjskim.

Błąd „tłustego palucha”

Pomyłki tego typu zazwyczaj określane są przez uczestników rynku transakcjami „tłustego palucha” – zwrot odnosi się do sytuacji kiedy przypadkowo wpisuje się dodatkową cyfrę doprowadzając do kupna lub sprzedaży zdecydowanie większej pozycji niż się zamierzało.

Nazwisko pracownika, który dopuścił się kilkumiliardowej pomyłki nie zostało ujawnione, nie wiadomo również czy nadal pracuje dla Deutsche Banku. Rzecznika prasowa instytucji odmówiła komentarza w tej sprawie.

Największe przykłady „tłustych paluchów”

Wpadka, która dotknęła młodego pracownika DB zdarza się jednak również o wiele bardziej doświadczonym rynkowym wyjadaczom. Poniżej kilka przykładów jednych z największych w historii „fat fingerów”:

  • Japonia, 2014r. – japoński rynek giełdowy został zalany przez omyłkowe zlecenia wartości $711 miliardów. Na całe szczęście miało to miejsce w nocy i transakcje udało się anulować przed ich realizacją.
  • Japonia, 2009r. – japoński oddział banku UBS chciał zakupić obligacje o wartości 30 bilionów jenów od Capcm (chodziło natomiast o wartość 30 milionów jenów)
  • Londyn, 2001r. – trader Lechman Trader doprowadził do wysuszenia londyńskiej giełdy z $55 miliardów – zamawiając akcje w przedsiębiorstwach pokroju BP w pakietach stukrotnie większych niż zamierzał. Kwota, którą wpisał w okno transakcji to $553 miliony, zależało mu natomiast na zakupie $5 milionów.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here