Naga MarketsDeutsche Bank ukarany w styczniu rekordowo wysoką kwotą 620 mln USD nie jest jedynym podmiotem zamieszanym w mirror trading – stwierdza Centralny Bank Rosji

Pod koniec stycznia informowaliśmy o gigantycznej karze finansowej nałożonej na Deutsche Bank za pomoc w nielegalnym mirror tradingu. Pracownicy banku mieli pomagać rosyjskim biznesmenom w wyprowadzaniu pieniędzy za granicę dzięki wykorzystaniu prostego schematu. Rosyjski bank centralny stwierdza, że Deutsche Bank nie był jedynym podmiotem zamieszanym w proceder.


Mirror trading to prosty schemat, który może posłużyć osobom lub podmiotom które objęte zostały sankcjami do legalnego transferu gotówki za granicę. Polega on najczęściej na kupnie akcji za walutę krajową, a następnie ich sprzedaż za granicą już w walucie obcej. Oczywiście w całym procederze musi uczestniczyć międzynarodowy podmiot finansowy, taki jak choćby Deutsche Bank, który został ukarany za umożliwienie transferu nawet 750 miliardów rubli karą w wysokości 620 milionów dolarów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Deutsche Bank kozłem ofiarnym? 

Najnowsze oświadczenie rosyjskiego banku centralnego mówi o tym, że Deutsche Bank co prawda mógł być największym podmiotem zamieszanym w mirror trading na terenie Rosji, ale z pewnością nie jedynym. Według szacunków Bank of Russia w ostatnich dwóch dekadach z kraju mogło w ten sposób wypłynąć kilkaset miliardów dolarów.

Schemat za który Deutsche Bank został ukarany polegał na zakupie europejskich blue chipów w moskiewskim biurze banku i ich jednoczesną sprzedaż w Londynie za pośrednictwem tamtejszego oddziału Deutsche Bank. Według informacji zebranych przez agencję Bloomberg, w cały proceder miały być zamieszane również osoby z bliskiego otoczenie prezydenta Władimira Putina.

Proceder wciąż trwa

Choć Centralny Bank Rosji zapewnia, że w ostatnich latach licencję straciło ponad sto lokalnych podmiotów, które umożliwiały mirror trading to szacunkowa kwota wypranych w ten sposób pieniędzy sięga 800 mln rubli. W całym minionym roku z Rosji wypłynęło w ten sposób około 17 mld rubli.

Oleg Vyugin, pracujący niegdyś w rosyjskim banku centralnym, a następnie ministerstwie finansów nie jest zaskoczony faktem, że duże międzynarodowe podmioty umożliwiają mirror trading. Sądzę, że nie robią tego z złymi intencjami – stwierdził w wywiadzie dla Bloomberg.

Nie tylko mirror trading

Bank of Russia zdaje sobie sprawę z problemu nielegalnego wypływu pieniędzy z kraju. Mirror trading nie jest jedynym sposobem jaki znany jest regulatorom. Przed rokiem 2014 niezwykle popularnym był schemat mołdawski którego rozmiary przekroczyły 12% ówczesnego PKB byłej republiki radzieckiej. Jeszcze wcześniej niezwykle popularnym był laundromat który podobnie jak schemat mołdawski oraz mirror trading wykorzystywał sieć powiązań bankowych na terenie Rosji, Mołdawii i Litwy. Zdaniem ekspertów tą metodą mogło wypłynąć z Rosji nawet 80 miliardów dolarów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here