Naga MarketsCEO Deutsche Bank, John Cryan ostrzega przed kolejną bańką na rynkach i ogłasza koniec ery taniego pieniądza

John Cryan, prezes Deutsche Bank stwierdził dziś na konferencji we Frankfurcie, że obserwujemy właśnie koniec ery taniego pieniądza. Zdaniem bankiera przedłużający się okres ekstremalnie niskich stóp procentowych doprowadził do bańki spekulacyjnej na niektórych typach aktywów. 


Powiedzcie ‘do widzenia’ taniemu pieniądzu radził zebranym na konferencji we Frankfurcie Cryan. Ekstremalnie luźna polityka monetarna, która pomogła bankom w najcięższym okresie ostatniego kryzysu finansowego teraz wpędza w Europę w jeszcze większe kłopoty.

Te artykuły również Cię zainteresują
Historycznie niskie wyceny obligacji oraz wciąż rosnące ceny nieruchomości w krajach G7 mają być przyczyną nowych kłopotów zdaniem prezesa największego europejskiego banku. Jesteśmy świadkami powstawania nowej bańki, która swoim zasięgiem obejmuje coraz to nowe rejony rynku kapitałowego. Z ulgą przyjmuję doniesienia, że zarówno Rezerwa Federalna jak i Europejski Bank Centralny podejmują kolejne kroki w celu zacieśniania swojej polityki monetarnej – stwierdził Cryan.

Obawa o rynek czy o wpływy?

John Cryan wyraził zaniepokojenie faktem, że amerykańskie banki wykorzystując różnicę w polityce monetarnej obu regionów zabierają klientów Europie. Prezes Deutsche Banku zwrócił uwagę na statystyki. W pierwszej połowie tego roku dochody z odsetek amerykańskich banków wzrosły o osiem procent rok do roku. W przypadku banków europejskich wartość ta zmniejszyła się o dwa procent.

Codzienne komentarze największych banków dostępne są dzięki usłudze FxWatcher>>>

Wprowadzając ujemną stopę depozytową EBC chciało pobudzić sektor do zwiększenia liczby przyznawanych kredytów. Banki podchodzą jednak dosyć niechętnie do tego pomysłu. Jednocześnie, nie mogą w pełni przerzucić kosztów obecnej polityki EBC na klientów w obawie przed masową wypłatą środków. Całą sytuację dodatkowo komplikuje zbyt duży, zdaniem Cryana, sektor bankowy w Europie.

Jak dotąd niewiele się zmieniło pod tym względem. Konsolidacja sektora postępuje bardzo wolno, szczególnie w krajach granicznych strefy – narzekał we Frankfurcie Cryan. Prezes Deutsche Banku ma powody do niezadowolenia. Kierowany przez niego bank w drugim kwartale tego roku uzyskał przychód zaledwie 6,6 mld EUR wobec prognoz na poziomie 7,21 mld. Zysk netto wyniósł natomiast zadowalające 466 mln EUR bijąc tym samym prognozy analityków, którzy spodziewali się jedynie 273 mln.

Na wykresie tygodniowym akcji Deutsche Banku dostrzegamy widoczny trójkąt. Wsparcie w rejonie $16.00 faworyzuje długie pozycje.

Handluj CFD na akcje największych banków na świecie. Wypróbuj eToro>>>

Komentując kwartalne wyniki Cryan stwierdził, że są one pewnym krokiem w przód lecz nadal nie są one wystarczająco dobre. Bank w ostatnim roku wyjątkowo dużo czasu poświęcił cięciu kosztów o czym informowaliśmy między innymi w lutym.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułWiceprezes Fed ustępuje z urzędu
Następny artykułBlok po 22 – 6 września 2017: AUD/NZD, GBP/NZD
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here