Naga MarketsZrzut ekranu pokazujący platformę Autobahn.
Zrzut ekranu pokazujący platformę Autobahn.

Kilka tygodni temu informowaliśmy o prokuratorskich oskarżeniach wobec byłych już traderów Deutsche Banku. Dziś dowiadujemy się o kolejnych problemach zespołu zajmującego się pośrednictwem w handlu walutami – tym razem niemiecki bank oskarżany jest o czynne manipulowanie transakcjami walutowymi swoich klientów.


Oskarżenia o manipulację oburzają każdego aktywnego tradera – Deutsche Bank, według zapewnień kilku prawników reprezentujących pokrzywdzonych, miał manipulować transakcje swoich klientów zawierane za pomocą bankowej platformy Autobahn. Według oskarżających, Deutsche Bank miał opóźniać realizację niektórych transakcji tak, by wypełniane były one po cenach bardziej korzystnych dla samego banku. Wszystko to miało dziać się za pomocą specjalnie do tego celu stworzonych algorytmów wbudowanych w platformę.

Przedstawiciele Deutsche Bank stanowczo zaprzeczają oskarżeniom o podobny proceder:

Nasz bank nigdy nie używał i nie będzie używał podobnych narzędzi. Stanowczo odcinamy się od podobnych oskarżeń i będziemy bronić swoich racji w sądzie.

Stwierdza najnowsze oświadczenie banku w tej sprawie. Jednocześnie, nie jest to pierwsze oskarżenie tego typu wysunięte przeciw niemieckiemu bankowi. Amerykańska kancelaria prawna Hausfeld wniosła niedawno pozew do nowojorskiego sądu, którego treść bliźniaczo przypomina opisywane wyżej oskarżenia. Według Amerykanów, platforma Autobahn to narzędzie specjalnie stworzone przez pracowników Deutsche Bank w celu manipulowania transakcjami klientów banku. W oskarżeniu wspomina się również o przypadkach odmowy wypełnienia zlecenia w przypadku gdy rynek podążał w stronę niekorzystną dla banku.

Platforma Autobahn
Platforma Autobahn

Specjaliści twierdzą, że sprawa będzie niezwykle trudna do udowodnienia przez obie strony. Ciężko stwierdzić, które z dziesiątek algorytmów platformy miałyby być odpowiedzialne za opisywane manipulacje. Obrońcy banku z łatwością mogą z kolei odeprzeć oskarżenia, broniąc się tymczasowymi warunkami rynkowymi. Jednak w dobie algorytmów HFT i toczącej się wojny o pierwszeństwo w egzekucji zlecenia, nie jest niemożliwym, aby takie algorytmy powstały i zostały ukryte w platformie transakcyjnej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

2 KOMENTARZE

  1. W przypadku modelu Market Maker kiedy zakładamy się tak naprawdę bezpośrednio z brokerem o zmiany na rynku, to w dużym uproszczeniu można to tak określić. A prowizje to osobna sprawa 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here