Naga MarketsDeutsche Bank europejskim Lehman Brothers? Inwestorzy czekają na wyniki banków w strefie euro
Kolejne ciemne chmury zebrały się nad Deutsche Bankiem

Sezon wyników europejskich spółek trwa. Na co czekają inwestorzy? Czego można spodziewać się po wynikach europejskich gigantów? Raporty okresowe w najbliższym czasie opublikują między innymi Deutsche Bank, Santander Bank, Royal Dutch Shell, SAP, Anglo American czy Louis Vuitton Moët Hennessy. Spółki te zostały omówione w drugiej części trzydziestego siódmego odcinka cotygodniowego programu „Artyści Rynków” w Comparic24.TV, tworzonego przy współpracy z CMC Markets pod przewodnictwem Jacka Brzeskiego, redaktora Polsat News.


Deutsche Bank z problemami, analitycy prognozują spadek akcji o 20% w tym roku

Największy niemiecki kredytodawca, Deutsche Bank, zaprezentuje wyniki za miniony kwartał i 2019 rok już 30 stycznia, jak zauważa jednak Maciej Leściorz z CMC Markets, instytucja boryka się w ostatnim czasie z poważnymi problemami. Widać to między innymi po rekomendacjach analitycznych, gdzie na 19 z wydanych w ostatnich miesiącach aż 10 mówi o sprzedaży akcji – mediana projekcji zakłada deprecjację o 22% w kierunku niespełna 7 dolarów. Przez cały 2019 wykres Deutsche Banku poruszał się w okolicy rekordowych minimów i co prawda początek obecnego roku pozwolił na wyraźniejsze odbicie oraz pokonanie części istotnych oporów, to jeżeli notowaniom nie uda się pokonać strefy szczytów z początku ub.r. na wysokości 8,23 dolarów, to konsolidacja zostanie oficjalnie utrzymana.

Wyniki za trzeci kwartał przyniosły gigantyczną stratę powyżej 800 milionów euro, a teraz rynek nie spodziewa się wyraźnego odbicia. Ujemny wynik generowany w okresie od lipca do września wynikał z kosztów przymusowej restrukturyzacji, która była koniecznością po fiasku rozmów dotyczących ewentualnej fuzji z Commerzbankiem. W pewnym momencie Deutsche znalazł się wręcz na skraju bankructwa i pojawiły się głosy, że stanie się europejskim Lehman Brothers. Instytucja utrzymuje się nadal na powierzchni, jednak inwestorzy nie liczą na pozytywne niespodzianki w związku z publikacją najnowszego raportu” – komentuje Leściorz z CMC Markets.

W 2007 roku za akcje Deutsche Bank płacono niemal 100 dolarów, obecnie ich wartości jest ponad dziesięciokrotnie mniejsza. Źródło: Tradingview.com
W 2007 roku za akcje Deutsche Bank płacono niemal 100 dolarów, obecnie ich wartości jest ponad dziesięciokrotnie mniejsza. Źródło: Tradingview.com
Porównanie spadku akcji Lehman Brothers w 2008 roku vs spadek akcji Deutsche Banku w 2019

Chociaż w piątek Deutsche Bank próbował testować najwyższe poziomy od 9 miesięcy, to poniedziałkowe otwarcie przyniosło spadek o ponad 2% i ostudziło zapały sugerujące możliwość dalszej aprecjacji.

Santander również bez pozytywnych perspektyw – winne niskie stopy procentowe

Sektor bankowy w strefie euro z całą pewnością nie może uznać ostatnich lat do udanych, co jest pokłosiem między innymi bardzo niskich (także ujemnych) stóp procentowych. Obok Deutsche Banku widać to po sytuacji na wykresie hiszpańskiego banku Santander, który porusza się zaledwie pół dolara nad historycznymi maksimami i również lata swojej świetności na rynku akcyjnym ma za sobą od ponad dekady.

„Wycena Santandera jest wyraźnie niska, zyski instytucji spadają, a klasyczna działalność bankowa sprawia coraz większe trudności z generowaniem zadowalających przychodów. Dodając do tego bardziej agresywną działkę działalności związanej z inwestycjami i tradingiem jest coraz silniej regulowana. Coraz dokładniej widać to w przypadku banków europejskich, w tym właśnie po Santanderze” – wyjaśnia Łukasz Wardyn z CMC Markets.

Hiszpański Santander również jest bliski historycznych minimów. Źródło: Tradingview.com


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułO wykresach ani słowa: USD/CAD, CAD/JPY, EUR/USD
Następny artykułCo zrobi Fed? Rośnie presja na obniżki stóp i wdrożenie alternatywnych narzędzi tj. cyfrowego dolara
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here