Naga Marketsdeutsche-bank-polskaW specjalnej nocie skierowanej do klientów Deutsche Bank twierdzi, że zarówno „stagnacja” jak i „normalizacja” są niedoskonałymi ramami, które nie pozwalają na pełne zrozumienie świata gospodarczego po kryzysie finansowym. Zamiast tego tworzą tzw. „Euroglut” – globalną nierównowagę, która jest efektem masowej nadwyżki na europejskim rachunku bieżącym.

Czym jest Euroglut?

„Euroglut to problem globalnego braku równowagi. Odnosi się do braku europejskiego popytu wewnętrznego spowodowanego kryzysem w strefie euro. Najwyraźniejszym dowodem na istnienie Eurogluta jest wysoka stopa bezrobocia w połączeniu z rekordową nadwyżką obrotów na rachunku bieżącym” – definiuje Deutsche Bank.Oba są odzwierciedleniem tego samego problemu. Nadmiaru oszczędności, którzy przekracza możliwości inwestycyjne.

„Co czyni Euroglut tak wyjątkowym? Przede wszystkim jego rozmiar. Obecnie „kosztuje” około 400 miliardów dolarów rocznie. Nadwyżka obrotów bieżących Europy jest więc wyższa niż Chin w 2000 roku. Jeżeli poziomy te zostaną utrzymane wtedy Stary Kontynent wygeneruje najwyżej nadwyżki, które kiedykolwiek rejestrowała współczesna gospodarka” – tłumaczy DB.

Wpływ na globalne rynki

Zdaniem Deutsche Bank taki stan rzeczy może w następujący sposób odbić się na gospodarce:

  • Osłabienie waluty – patrząc na obecną sytuację, EUR musi borykać się z bardzo szeroką presją sprzedażową. Prognozy Deutsche Banku dla EUR/USD na koniec 2017 roku mówią o cenie 0.95.
  • Mocno wypłaszczone krzywe stałych dochodów – Co będą kupowali Europejczycy? W momencie gdy amerykańskie rentowności znajdują się na rekordowych poziomach, stały dochód USA powinien być głównym beneficjentem europejskiego popytu.
  • Dobra sytuacja dla rynków wschodzących? – recykling rachunku bieżącego Zjednoczonej Europy może oznaczać, że krańcowy popyt na aktywa EM (rynków wschodzących) pójdzie najprawdopodobniej w górę.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here