Naga Marketsbitcoin Deutsche BankWedług ostatnich badań, jakie przeprowadził Deutsche Bank, do 2030 r. popyt na waluty alternatywne wzrośnie, a cyfrowe  waluty ostatecznie zastąpią gotówkę. Oznacza to, że kryptowaluty mogą ostatecznie wygrać walkę z fiatami.

W raporcie „Imagine 2030” strateg Deutsche Bank, Jim Reid, prognozuje m.in. przyszłość kryptowalut. Ekspert zastrzegł, że zwiększony popyt na zdematerializowane środki płatności i zapotrzebowanie na narzędzia gwarantujące anonimowość mogą doprowadzić do skoku popularności walut cyfrowych. Przełom nastąpi do 10 lat.

Deutsche Bank o kryptowalutach

Aby zyskać szerszą akceptację, zasoby cyfrowe muszą jednak zdaniem eksperta pokonać pewne przeszkody. Należą do nich kwestie związane z regulacjami, co pociąga za sobą stabilność cen i w konsekwencji pozwali na globalny zasięg na rynku elektronicznych płatności. Według Reida takie narzędzia jak aplikacje mobilne umożliwią rozwój kryptowalut w tym kierunku.

Jednocześnie z raportu wynika, że wraz z przyjęciem cyfrowych walut do głównego nurtu pojawią się nowe wyzwania. Chodzi głównie o zależność od elektryczności, cyberataki i wojny cyfrowe. „W takim przypadku granica między kryptowalutami, instytucjami finansowymi oraz sektorem publicznym i prywatnym może się zacierać” – napisał Reid.

Kraje badają temat CBDC

W międzyczasie światowe rządy aktywnie debatują nad potrzebą opracowania krajowych walut cyfrowych. O emisji cyfrowej monety myślą Chiny, ale także – jak wiemy od niedawna – Francja, która chce w ten sposób ograniczyć potencjał Libry Facebooka.

Z kolei prezes Banku Japonii Haruhiko Kuroda powiedział dziś, że w jego kraju nie ma dużego popytu na cyfrową walutę banku centralnego (CBDC). Urzędnik zauważa zaś rosnące zapotrzebowanie na płatności gotówkowe i dodał, że ​​bank prowadził badania techniczne i prawne w tej sprawie.

Kolejny przykład to Brytyjskie Wyspy Dziewicze. Kraj ten przyjął bardziej proaktywne podejście do CBDC, ogłaszając, że państwo będzie rozwijało cyfrową walutę o nazwie BVI ~ LIFE we współpracy z LifeLabs – startupem z rynku technologii blockchain. Waluta jest częścią szerszej inicjatywy mającej na celu rozwój lokalnego sektora fintech. Będzie ona powiązana z dolarem amerykańskim.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here