Naga MarketsNajwiększy niemiecki kredytodawca, Deutsche Bank (DB), zdaniem dziennika Handelsblatt ma rozważać fuzję ze szwajcarskim UBS. Byłby to odwrót od spekulacji sugerujących, że podobne połączenie możliwe jest z Commerzbankiem. Sam DB dementuje jednak pogłoski i nie potwierdza prowadzenia żadnych rozmów w tej sprawie. Nie zmienia to jednak faktu, że instytucja nadal nie znalazła sposobu na rozwiązanie problemów przychodowych i na wyjście z trzyletniego pasma strat.


Deutsche od razu dementuje informację

Raport przygotowany przez Handelsblatt, będący najnowszym wątkiem w niemieckiej prasie, który poświęcono właśnie potencjalnej konsolidacji europejskiego rynku bankowego, twierdzi, że potencjalna fuzja z UBS lub z Commerzbankiem zostaną omówione na strategicznym spotkaniu Deutsche Banku z radą nadzorczą jeszcze w tym miesiącu. Dyrektor finansowy instytucji, James von Moltke nazywa jednak doniesienia „fikcją prasową” i spekulacjami, które nie są podparte żadnymi twardymi dowodami.

Von Moltke dodał jednocześnie, że bank ma wiele do zrobienia w sprawie połączenia swoich jednostek handlowych obsługujących klientów detalicznych i zajmie to co najmniej kilka lat. Dopiero po tym okresie będzie mógł myśleć o większych fuzjach. Doniesienia w mediach zyskały na popularności po tym, jak Deutsche Bank zmienił kierownictwo i ogłosił strategiczną reorganizację, która obejmuje tysiące redukcji miejsc pracy i zmniejszenie skali globalnego banku inwestycyjnego.

UBS lepszy od Commerzbanku?

Na papierze, potencjalne połączenie z UBS byłoby lepsze niż transakcja z Commerzbankiem, ponieważ Deutsche Bank i szwajcarski kredytodawca uzupełniliby się nawzajem w dziedzinie bankowości inwestycyjnej i zarządzania majątkiem, twierdzi raport Handelsblatt.

Natomiast fuzja z Commerzbankiem, może prowadzić do wysokich kosztów restrukturyzacji ze względu na nałożenie się na siebie wielu podobnych modeli biznesowych. W poniedziałek szef zarządu Deutsche Bank, Christian Sewing, złagodził spekulacje na temat możliwego połączenia w najbliższej przyszłości, mówiąc, że bank musi skupić się na odrabianiu zadań domowych przez następne 18 miesięcy.

Spekulacje na temat fuzji podsycał nawet sam niemiecki rząd, który posiada 15% udziałów w Commerzbanku. Minister finansów, Olaf Scholz, powiedział, że kraj potrzebuje silnych banków, aby wspierać eksport. Niektórzy bankierzy prywatnie uważają to za zmianę nastrojów i wskazują na chęć wsparcia branży finansowej, w tym pomocy w przeprowadzeniu fuzji. W scenariuszu fuzji z UBS, Deutsche byłby młodszym partnerem, a rząd niemiecki musiałby to zaakceptować.

Akcje Deutsche Banku blisko wieloletnich minimów

Notowania DB na niemieckim parkiecie nie reagują na najnowsze doniesienia, osuwając się o niespełna 1%. Z drugiej strony nie mają zbyt wiele miejsca do reakcji, znajdują się bowiem w niedużej odległości od pułapu 9,00 za jedną akcję, gdzie przebiegają historyczne minima – niższe niż w czasie wielkiego kryzysu finansowego.

Tradingview.com

DBK znajduje się w nieprzerwanym trendzie spadkowym, który rozpędził się po wybiciu zeszłorocznej konsolidacji. W tym momencie strefą graniczną dla ataku byków są okolice poniżej 11,00, wsparcie wyznacza natomiast poziom 8,84.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here