Naga MarketsNouriel Roubini profesor z Nowego JorkuCena BTC wzrosła od połowy marca 2020 r. o ponad 54 500 dolarów z 3 850 USD aż powyżej 58 350 USD, co było najwyższym poziomem w historii jego notowań. Oznacza to, że w ciągu zaledwie 11. miesięcy Bitcoin podrożał o ponad 1 415 proc. Tylko od początku tygodnia, a więc w ciągu niespełna dwóch dni, cena najstarszej z walut wirtualnych osunęła się jednak o ponad 13 350 USD, co stanowiło blisko 23 proc. Znany ze swojego sceptycznego podejścia do kryptowalut Nouriel Roubini uważa, że “setki tysięcy detalicznych frajerów zostanie w końcu zmiażdżonych”.

  • “Detaliczni frajerzy” kupują BTC na górce, by sprzedać na dołku
  • Bitcoin nie ma żadnej wartości
  • BTC nie jest zabezpieczeniem przed inflacją

Bańka peka po raz kolejny?

Gdyby przeanalizować notowania Bitcoina od samego początku jego istnienia, dostrzec można by, że po każdym większym wzrośnie dochodziło do tzw. pęknięcia bańki, czyli okresu, w którym cena BTC osuwała się o około 80-90 proc.

Te artykuły również Cię zainteresują
Po raz ostatni z tak znacznymi spadkami mieliśmy odczynienia przed trzema laty, kiedy po wzrośnie o ponad 2 500 proc. z 755 USD do 19 666 USD, kurs najstarszej z kryptowalut spadł o ponad 84 proc. Było to okres, w którym wiele osób potrąciło oszczędności swojego życia.

Znany profesor ekonomii, Nouriel Roubini uważa, że w najbliższym czasie sytuacja się powtórzy. W jego ocenie, obecnie wzrosty notowań BTC przypominają jego aprecjację z 2017 r.

– Setki tysięcy detalicznych frajerów, którzy mają FOMO (fear of missing out) wchodząc w tę klasę aktywów. I zamierzają kupić go na szczycie, jak to się stało w grudniu 2017 r., kiedy wynosił 20 000 USD i spadł do 3 000 USD do końca następnego roku. Tak więc, jest to to samo zjawisko – po prostu ludzie, którzy inwestują z powodu FOMO, karmiąc bańkę, manipulując, w końcu zostaną zmiażdżeni – powiedział Roubini.

W jego ocenie, ostatnia zwyżka notowań Bitcoina była napędzana przez “masową manipulację”, a nie pęd do zabezpieczenia przed inflacją.

– Myślę, że niektóre z ruchów w górę nie są napędzane obawami o inflację lub osłabienie walut fiat, ponieważ złoto nie idzie bardzo w górę, TIPS (Treasury Inflation-Protected Securities) nie idą bardzo w górę. Dlaczego tylko Bitcoin miałby być zabezpieczeniem przed inflacją i osłabieniem waluty fiat? Musi być coś jeszcze – tym czymś jest masowa manipulacja – powiedział Roubini.

Roubini, który przez wielu nazywany jest Dr. Doom uważa również, że rzeczywistość jest taka, iż nikt nie wie, jaka jest wartość tego pseudoassetu. Nie ma on żadnej wartości, ponieważ nie ma żadnego dochodu, nie ma żadnego zastosowania, nie ma żadnej użyteczności.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: theppro sklep | dax30 | dax giełda | wykres nasdaq | wykres kursu bitcoina |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs euro ponownie w górę. EUR/PLN powraca powyżej poziomu 4,50 zł
Następny artykułKUKE: Wielton ma kontrakty na eksport do Afryki o wartości 3,3 mln euro
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

1 KOMENTARZ

  1. Tak.Nowy kupi na hossie (Fomo), bo przeczytal gdzies niusa.. ale gdy posiada iq wyzsze niz malpa.. to szuka az wkoncu trafi na fraze Hodl. Zastanowi sie i potraktuje jak 3 letnie obligacje, nie ekscytujac sie czyms normalnym jak -100% +100% w ciagu doby.
    Czy jest bez pokrycia? Ten sam model finansowania-prowizje ale bez obciazen jak rzesza pracownikow, papieru, zuzycia mediow i przerosnieta biurokracja. Banki sa dla starych ludzi, ktorzy daja sie plynnie okradac, poprzez oplaty za funkcje z ktorych nie korzystaja tylko albo raz w mscu lub czego nie potrzebuja, czyli prowadzenia konta.. i tsk ida raz i wyplacaja emerytury na raz. Gaz oplacaja osobiscie ale bank pobiera oplate za konto..
    Jezeli, ktos wypowiada sie na jakis temat krytycznie, bez przytoczenia chodzby jednego najmniejszego pozytywu w tej sprawie – to jest to belkot.
    Tak jak Pan tam mowi. Kupiles za 20 tys.. to trzymaj, bo taki miales zamiar kupujac a jak przytrzymales 3 lata. To juz nie jestes jeleniem. A pan Buffet z Indii, kyory popiera system Kast bueheh, nie wiem czy sie orietujecie co oznacza to Indiach. Zaden “gracz” nie chce zeby zwykla osoba sie wzbogacila tym bardziej teraz, jak wszyscy daza do zlikwifowania klasy sredniej, tej najmniej zaleznej. To ciekawe, ze najwieksza mowa nienawisci wobec krypto.. pochodzi wlasnie z krajow gdzie rzady gromadza btc:D czego nie rozumiecie?;) Czy wiecie, ze bank z powierzonych mu 100 tys zl, moze wygenerowac kolejne 94tys, gdy da je do innego banku na %, to kolejny bank moze wygenrrowac nasteone 94tys itd…. az do 2mln zl ze 100 tys zl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here