Naga MarketsDerywaty bazujące na hashrate rozwiążą problemy górników?Przemysł wydobycia kryptowalut znacznie ewoluował w ostatnich latach. Z niewielkich kopalni, gdzie młodzi zapaleńcy wydobywali kryptowaluty na sprzęcie we własnym mieszkaniu, do ogromnych farm górniczych wartych setki milionów dolarów. Część tych mniejszych górników i start-upów nie sprostała wzrostowi hashrate, który sprawił, że wydobycie stało się dla nich nieopłacalne. Rynek jednak się zmienia, a nowe instrumenty pochodne (derywaty) pozwalają na zabezpieczenie się przed niektórymi zmiennymi.

Hashrate a zyski z wydobycia

Nie od dziś wiadomo, że zyski z wydobycia kryptowalut zależne są od cen energii elektrycznej, a także trudności przeprowadzenia tego procesu. Większa trudność wydobycia  wymaga większej mocy obliczeniowej oraz zużywa więcej energii elektrycznej. To z kolei sprawia, że rośnie znacznie “koszt produkcji” bloku, a nagroda za jego wydobycie pozostaje często taka sama.

Zmiana tzw. hashratektóry określa ile mocy obliczeniowej potrzeba do wydobycia nowego coina była zabójcza dla niektórych górniczych start-upów. Wzrost tego czynnika generował bowiem wyższe koszty pochłaniając lwią część zysków z wydobycia.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Derywaty na hashrate i nie tylko

Niepewny los górniczych start-upów szukających inwestorów mogą uchronić nowe instrumenty pochodne (derywaty) np. na hashrate. Okazuje się, że rynek ten choć na razie niewielki, coraz bardziej zyskuje na znaczeniu.

Wspomniane instrumenty pochodne pozwalają zabezpieczyć się przed wahaniami hashrate. Rosnący trend tego czynnika sprawia, że górnicy, którzy nie zwiększą wydobycia otrzymają mniej np. bitcoinów w zamian za tą samą moc obliczeniową, tłumaczy Michel Rauchs, autor badania uniwersyteckiego w Cambridge dotyczącego górników kryptowalut.

Zobacz też: Bitcoin (BTC) po halvingu może wzrosnąć do 20 – 50 tysięcy USD

Derywat na hashrate działa podobnie jak ubezpieczenie, a firma DAG Global oferująca go górnikom, zauważa znaczny wzrost zainteresowania swoimi produktami.

Nad podobnymi produktami pracuje także GSR, jak powiedział Richard Rosenblum – “Budujemy produkty w oparciu o hashrate i trudność”. Jak na razie, Rosenblum zauważa jednak niewielką płynność na tym rynku, którego rozwój może według niego potrwać kilka lat.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here