Naga MarketsŹródło: businessturkeytoday.com
Źródło: businessturkeytoday.com

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Grecki Bank Centralny, obywatele pogrążonego w kryzysie kraju w samym tylko styczniu wypłacili ponad 12 miliardów zdeponowanych w bankach komercyjnych środków. Jako można się domyślać było to spowodowane nasilającą się z każdym dniem presją związaną z debatą prowadzoną w Europie nad przyszłością Grecji.


Ludzie rzucili się do wypłat

Na początku lutego Europejski Bank Centralny zablokował Grecji możliwość korzystania z pożyczek w europejskim skarbcu przy wykorzystaniu państwowych obligacji zabezpieczanych rządowymi aktywami. W związku z tym greckie banki komercyjne mogły polegać tylko i wyłącznie na wsparciu płynności poprzez program ELA – realizowany w strukturach krajowego banku centralnego. Sumy w nim dostępne są jednak odgórnie ograniczane i poddawane wnikliwej analizie co dwa tygodnie przez oficjeli ECB.

Te artykuły również Cię zainteresują
Takie posunięcie ze strony Europejskiego Banku Centralnego doprowadziło do drastycznych skoków finansowania poprzez program ELA:

fd-greek_deal_23feb15_pdf

Bank Europejski musiał dwukrotnie zwiększać limity programu wspierającego płynność – najpierw do 65 miliardów euro (z 60 miliardów), a następnie do 68 miliardów. Ruchy te jedynie potwierdziły spekulacje, że odpływy kapitału z greckich rachunków bankowych cały czas się nasilają.

750 milionów marnego pocieszenia

Co prawda po zawarciu ostatecznego porozumienia i rozszerzeniu programu zapomogowego dla Grecji do lokalnych banków miało wrócić około 750 milionów euro w depozytach – na pewno jest to zbyt mało, aby pokryć powstałe do tej pory straty. Szczególnie, że to nie koniec kłopotów. Grecki rząd otwarcie mówi, że może mieć spore problemy ze znalezieniem środków niezbędnych do spłaty zobowiązań wobec MFW i ECB – w przeciągu następnych kilku miesięcy sentyment ludzi deponujących pieniądze w bankach nie ulegnie więc poprawie.

Wszyscy w Grecji oczekują aktualizacji poniższego wykresu obrazującego środki zdeponowane w greckich instytucjach finansowych. Na różowo zaznaczono lokalny sektor prywatny, na żółto sektor publiczny, natomiast na ciemnozielono depozyty zagraniczne z unii monetarnej, a na jasnozielono depozyty zagraniczne spoza unii monetarnej. W kółku znajdują się prognozy na styczeń i luty bazujące na raportach prasowych.

fd-greek_deal_23feb15_pdf 2Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here