Naga Marketslogo pgnig
Autor: Lowdown, na licencji Wikimedia Commons

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) i Deloitte zawarły pierwszy w Polsce kontrakt IASP (IBM Authorized SAM Partner), podał Deloitte. W ramach programu firma Deloitte, jako autoryzowany partner IBM, będzie odpowiedzialna za zarządzanie licencjami oprogramowania PGNiG. Eksperci Deloitte będą także certyfikowali okresowe raporty dla producenta oprogramowania.

PGNiG rozpoczyna szerszą współpracę z Deloitte

Oferowany przez Deloitte program IBM Authorized SAM Partner umożliwia najbardziej optymalne i zgodne z warunkami licencyjnymi wykorzystanie oprogramowania, podano.

Wybór Deloitte potwierdza wyjątkowy i innowacyjny charakter oferowanej przez nas usługi. Od wielu lat wspieramy naszych klientów w proaktywnym zarządzaniu oprogramowaniem, dlatego tym bardziej cieszy nas, że to właśnie tak poważna spółka, jak Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zdecydowała się na rozszerzenie naszej dotychczasowej współpracy w obszarze SAM i jako pierwsza w kraju skorzysta z usług i możliwości Deloitte w zakresie IASP – powiedział partner, lider Risk Advisory w Deloitte Mariusz Ustyjańczuk, cytowany w komunikacie.

W ramach oferowanego przez Deloitte podejścia “Rozszerzonego Przedsiębiorstwa” (Extended Enterprise) eksperci firmy realizują szeroki zakres usług, począwszy od analizy i oceny dojrzałości procesów zarządzania oprogramowaniem (Software Asset Management, SAM) w organizacji, przez wdrażanie i utrzymanie odpowiednich narzędzi, po szkolenia z licencjonowania poszczególnych producentów oprogramowania, podkreślono.

“Rolą Deloitte ma być przygotowanie raportu bazowego (baseline) dotyczącego oprogramowania IBM wykorzystywanego przez PGNiG oraz wskazanie możliwości optymalizacji licencyjnej przedsiębiorstwa. Współpraca między firmami w tym obszarze będzie trwała 1,5 roku. W tym czasie będą też cyklicznie przygotowywane i certyfikowane raporty z narzędzia ILMT (IBM License Metric Tool), przedstawiane IBM przez PGNiG” – czytamy dalej.

Takie podejście wiąże się również z szeregiem korzyści wpływających na poprawę efektywności funkcjonowania przedsiębiorstwa. Z jednej strony pozwala na optymalizację wykorzystania zasobów IT, np. poprzez odinstalowanie niewykorzystywanego oprogramowania i dostosowanie mocy obliczeniowej maszyn do rzeczywistych potrzeb. Z drugiej – ułatwia niezwłoczne identyfikowanie braków bądź nadmiarów licencyjnych. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie ciągłej zgodności licencyjnej, a także ograniczenie kosztów zakupu nowych, potencjalnie nadmiarowych licencji.

Te artykuły również Cię zainteresują

PGNiG jest jednym z prekursorów proaktywnego zarządzania oprogramowaniem w naszym regionie i realizacji korzyści wynikających z takiego podejścia. Dołączenie do programu IASP jako pierwsza firma w Polsce jest tego najlepszym potwierdzeniem. Oparcie relacji z producentem oprogramowania na współpracy i partnerstwie oznacza przejście na kolejny poziom w modelu dojrzałości naszej funkcji SAM. Angażując do zarządzania oprogramowaniem firmę doradczą, możemy skupić się na wsparciu działalności biznesowej PGNiG, stale podnosząc jakość świadczonych usług IT – dodał dyrektor Departamentu Informatyki PGNiG Tomasz Wójcik.

Outsourcing wąsko wyspecjalizowanej i generującej znaczące koszty funkcjonalności poza firmę może zwiastować długofalową zmianę w podejściu do weryfikacji zgodności licencyjnej. Zmierzałaby ona w kierunku coraz powszechniejszego odchodzenia od tradycyjnych, okresowych audytów licencji, na rzecz współpracy w trybie ciągłym z autoryzowanym ekspertem w tej dziedzinie, wskazano również.

Jestem przekonany, że w przyszłości kolejne firmy zdecydują się podążyć śladem PGNIG i zaczną świadomie postrzegać swoją działalność w kategoriach Extended Enterprise. Wprowadzenie odpowiednich metod zarządzania relacjami i ryzykiem w całym ekosystemie otaczającym przedsiębiorstwo jest po prostu bardzo korzystne – podsumował Ustyjańczuk.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here