Naga MarketsFlaga Wielkiej Brytanii UKDziura w brytyjskich finansach zaczyna niepokoić ekonomistów i podsycać obawy o przyszłość notowań funta. Tym razem nie chodzi jednak o ogromny deficyt budżetowy spowodowany pandemią, a deficyt na rachunku obrotów bieżących, czyli różnicę między pieniędzmi wpływającymi do Wielkiej Brytanii a wydatkami. Przewiduje się, że w tym roku różnica ta osiągnie najwyższy poziom od czasów II wojny światowej, do czego z pewnością przyczynił się Brexit.

  • Brytyjski import rośnie o wiele szybciej niż eksport
  • Ani funt, ani brytyjskie akcje nie są obecnie tanie
  • Dalsza aprecjacja GBP wydaje się mało prawdopodobna
  • Kurs funta może spaść w tym roku do 1,25 USD

Luka na rachunku obrotów bieżących może wzrosnąć dwukrotnie 

Już w najbliższą środę brytyjski Urząd Statystyczny przedstawi raport, który zdaniem ekonomistów wskaże, że Wielka Brytania miała w pierwszym kwartale 2021 roku jeden z największych deficytów handlowych w historii.

Te artykuły również Cię zainteresują
Według brytyjskiego organu nadzoru fiskalnego, luka na rachunku obrotów bieżących, która obejmuje również przepływy dochodów z inwestycji, może wzrosnąć prawie dwukrotnie do 6,4 proc. produkcji gospodarczej w tym roku. Prognoza ta odzwierciedla wyniki eksportu osłabione przez Brexit i silny popyt na towary produkowane za granicą, gdy gospodarka odbija się po pandemii.

Dalsza aprecjacja funta jest mało prawdopodobna 

Ekonomiści zwracają przy tym uwagę, że deficyt ten jest już kolejnym z ryzyk zbierających się nad funtem, które obejmują również perspektywę kolejnego szkockiego referendum niepodległościowego. Chociaż kurs funta wzrósł w tym roku w związku z polepszającymi się perspektywami gospodarczymi, co sprawiło, że jest on jedną z najsilniejszych walut grupy G8, ustępując miejsca jedynie dolarowi kanadyjskiemu, strategowie twierdzą, że dalsza aprecjacja szterlinga jest mało prawdopodobna.

– Powszechnie wiadomo, że Wielka Brytania jest seryjnym pożyczkobiorcą od reszty świata. Jedną z potencjalnych konsekwencji wcześniejszego i szybszego ożywienia gospodarczego niż reszta świata jest pogłębienie deficytu na rachunku bieżącym, ponieważ wzrost eksportu nie nadąża za importem. To prawdopodobnie przyciągnie uwagę inwestorów, jeśli ożywienie gospodarcze w Wielkiej Brytanii będzie postępować zgodnie z oczekiwaniami – wskazał Dan Handson, ekonomista Bloomberga.

Import wzrośnie o 8,5 proc. a eksport o 0 proc. 

Bank Anglii przewiduje 8,5 procentowy wzrost importu i prawie zerowy wzrost eksportu. Międzynarodowy Fundusz Walutowy twierdzi, że Wielka Brytania będzie miała największy deficyt wśród głównych krajów uprzemysłowionych.

W ostatnich latach Wielka Brytania nie miała jednak problemów z finansowaniem tej luki. Obcokrajowcy przyciągnięci solidnym systemem prawnym i finansowym oraz perspektywą przyzwoitych zysków z inwestycji chętnie kupowali bowiem brytyjskie firmy i luksusowe nieruchomości w Londynie. Kupowali też brytyjskie akcje i obligacje.

Ekonomiści dostrzegają jednak, że choć mogą oni nadal uważać Wielką Brytanię za dobrą lokalizację, to jednak Brexit wywołał kilka niewygodnych pytań. UK nie jest już bowiem częścią jednolitego rynku UE, do którego dostęp był kluczowym powodem, dla którego wiele firm zdecydowało się na inwestycje w Wielkiej Brytanii.

invest

Wielka Brytania nie będzie “Singapurem Europy” 

Wydaje się również, że rząd porzucił pomysł, aby zwabić inwestorów poprzez przekształcenie Wielkiej Brytanii w “Singapur Europy” z niskimi podatkami i łagodnymi regulacjami. W swoim marcowym budżecie kanclerz Rishi Sunak podniósł bowiem podatki do poziomu niewidzianego od pół wieku, przy czym najbardziej ucierpiały na tym przedsiębiorstwa.

Kurs funta spadnie do 1,25 USD

W ostatnim raporcie RBC Capital Markets stwierdził, że Wielka Brytania nie może już liczyć na bycie “naturalną przystanią” dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych, ponieważ ani funt, ani brytyjskie akcje nie są obecnie tanie.

– Nie ma silnego powodu, aby sądzić, że nastąpi zalew napływu kapitału zagranicznego w poszukiwaniu okazji – powiedział Adam Cole, główny strateg walutowy RBC, dodając, iż spodziewa się spadku notowań funta do 1,25 USD i 91 pensów za euro do końca tego roku i dalszego osłabienia GBP w 2022 roku.

Kurs funta najwyżej od lutego 

Spoglądając tymczasem na notowania pary walutowej GBP/USD zauważymy, że kurs funta zyskuje w relacji do dolara amerykańskiego już trzecią sesję z rzędu. W skutek tych wzrostów dotarł on do technicznego oporu w wysokości 1,4150 USD, co jest najwyższym poziomem od lutego br. i jednym z najwyższych od kwietnia 2018 r.

Weź udział w bezpłatnym webinarze i poznaj najpopularniejsze formacje cenowe i formacje wykresu

GBPUSD Daily

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin informacje | kurs euro online | prognozy giełdowe 2020 | analiza giełdowa | co to jest blik |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułArctic Paper: Wykorzystanie mocy produkcyjnych wyniesie min. 94% w 2021 r.
Następny artykułWig20 traci we wtorek rano 0,7%. Analiza notowań: PZU, Lotos, Asbis oraz PKP Cargo
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here