Naga Markets

DeFi to tylko iluzja, uważa Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS)Bank Rozrachunków Międzynarodowych (Bank for International Settlements, BIS), organizacja wspierająca międzynarodową współpracę instytucji bankowych i banków centralnych, w jednym z opublikowanych ostatnio raportów wyraziła swoje stanowisko na temat zdecentralizowanych finansów. Zdaniem przedstawicieli BIS, DeFI zapewnia tylko iluzję izolacji narzędzi finansowych od instytucji finansowych.

  • Zdaniem BIS, w branży DeFi istnieje jedynie iluzja decentralizacji
  • Przedstawiciele banku argumentują, że posiadacze tokenów governance mogą w rzeczywistości sterować protokołem DeFi
  • BIS zwrócił uwagę na możliwość wkroczenia dużych instytucji finansowych do branży DeFi i przejęcie kontroli nad zdecentralizowanymi protokołami przez przejęcie dużej liczby tokenów governance danego projektu

DeFi nie jest tak naprawdę zdecentralizowany, uważa BIS

BIS wielokrotnie krytykował ideę kryptowalut, a tym razem na celownik została wzięta branża DeFi w raporcie o nazwie “Ryzyka Defi i iluzja decentralizacji” (Defi risks and the decentralization illusion). W nim, kwestionowana jest etyka przedstawicieli sektora i podważana realizacji idei decentralizacji.Według autorów raportu, obecny poziom decentralizacji w DeFi jest obecnie iluzją i nie ma zbyt dużego realnego wpływu na zapewnienie wolności od branży finansowej dla populacji.

– Obecnie (defi) ma niewiele zastosowań w gospodarce realnej i w przeważającej części wspiera spekulację oraz arbitraż na wielu kryptowalutach. Biorąc pod uwagę charakter skupienia się branży na samej sobie, potencjał zakłóceń spowodowanych przez DeFi w szerszym systemie finansowym i gospodarce realnej wydaje się na razie ograniczony. – zaznaczyli eksperci BIS.

Zobacz również: Terra (LUNA) mocno w górę we wtorek. Czy zdobędzie nowe ATH?

Ponadto BIS skrytykował sposób, w jaki przedstawiciele branży DeFi deklarują całkowitą decentralizację w porównaniu z tradycyjnym rynkiem finansowym. Organizacja argumentuje, że decentralizacja w DeFi jest tylko iluzją i że niesie ze sobą również istotne ryzyko pewnego stopnia centralizacji.

– Wszystkie platformy DeFi mają element centralizacji, który zazwyczaj obraca się wokół posiadaczy tokenów typu “governance” (często deweloperów platformy), którzy głosują nad propozycjami, podobnie jak akcjonariusze spółek. – czytamy dalej w raporcie.

fpmarkets

Z uwagi na takie spojrzenie na kwestię centralizacji platform DeFi, BIS sugeruje, że można uznać protokoły DeFi za twory, które powinny podlegać odpowiedniemu prawu. Większość sieci, które zapewniają obsługę protokołów DeFi jest oparta na mechanizmie Proof-of-Stake (PoS), zatem mają one w opinii BIS prowadzić do centralizacji kontroli w rękach posiadaczy dużej liczby tokenów.

Idąc dalej tym tokiem rozumowania, możliwe jest zatem wkroczenie instytucji ze świata tradycyjnych finansów i przejęcie kontroli nad protokołami DeFi, co potencjalnie prowadziłoby do kontrolowania decyzji społeczności.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania azoty | akcje enea | alior giełda | bitcoin system | neuca akcje | lotos akcje cena |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here