Naga MarketsglobusW tym roku zdecentralizowane finanse (DeFi) okazały się być na tyle istotnym sektorem dla ekosystemu kryptowalutowego, że wypchnęły udział kryptowalut w globalnej podaży pieniądza powyżej poziomu 2%.

  • Zdecentralizowane finanse (powszechnie określane jako DeFi) to oparta na blockchainie forma finansów, która nie wykorzystuje centralnych pośredników finansowych
  • Platformy DeFi pozwalają ludziom pożyczać lub pożyczać fundusze od innych, spekulować na ruchach cenowych na szeregu aktywów za pomocą instrumentów pochodnych, handlować kryptowalutami, ubezpieczać się od ryzyka i zarabiać odsetki na kontach oszczędnościowych.
  • Niektóre aplikacje DeFi promują wysokie stopy procentowe, ale są obarczone wysokim ryzykiem.

DeFi coraz popularniejsze

Podczas gdy cena Dogecoin (DOGE) zdominowała nagłówki gazet w ostatnich tygodniach, Delphi Digital śledzi rozwój ekosystemu DeFi w sieci Ethereum (ETH), który w ciągu ostatniego miesiąca systematycznie zyskiwał na sile.

Te artykuły również Cię zainteresują
Według badaczy Delphi Digital, podczas gdy większość wzrostu nastąpiła na platformach DeFi opartych na Ethereum, protokoły w czołowych ekosystemach BSC, Solana (SOL), Avalanche (AVAX), Polygon (MATIC) i Terra (LUNA) zaczęły zyskiwać na popularności i obecnie stanowią 34% całkowitej wartości zablokowanej w DeFi.

Wyniki Ethereum DeFi od początku roku. Źródło: Delphi Digital

Ekosystem BSC jest drugim najszybciej rozwijającym się ekosystemem DeFi za Ethereum, częściowo dzięki połączeniu z ekosystemem Binance, który posiada ogromne zasoby, aby pomóc w rozpoczęciu silnego startu rodzimych protokołów.

Multi-chain DeFi całkowita wartość zablokowana. Źródło: Delphi Digital

Venus (XVS), PancakeSwap (CAKE) i PancakeBunny (BUNNY) są trzema najlepszymi protokołami DeFi na BSC, a całkowita wartość zablokowana w sieci wynosi 49,1 miliarda dolarów.

Całkowita wartość zablokowana w DeFi na BSC. Źródło: Defistation

Łącznie, wszystkie ekosystemy warstwy 1 przekroczyły już 130 miliardów dolarów w łącznej wartości zablokowanej (TVL).

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

invest

Stablecoiny tworzą fundament

Według Delphi Digital, natywne stablecoiny DeFi odegrały główną rolę we wzroście ekosystemu i obecnie stanowią prawie 10 miliardów dolarów z całkowitej kapitalizacji rynkowej. Podaż Dai (DAI) przekroczyła niedawno próg 4 miliardów dolarów i stała się największym stablecoinem DeFi, podczas gdy UST jest szybko rosnącym wyzwaniem dla ekosystemu Terra.

Kapitalizacje rynkowe stablecoinów DeFi. Źródło: Delphi Digital

Z szerszej perspektywy rynkowej, rosnąca podaż obiegowa czołowych projektów stablecoinów (USDT i USDC) dodatkowo pomogła zwiększyć wartość całego sektora kryptowalutowego, zapewniając prosty sposób na wejście nowych funduszy na rynek.

Aby podkreślić znaczenie wzrostu w ekosystemie kryptowalutowym, Delphi Digital wskazuje na globalną podaż pieniądza M2, najszerszą definicję podaży pieniądza.

Procentowy udział kryptowalut w całkowitej globalnej podaży pieniądza. Źródło: Delphi Digital

Ze względu na zyski osiągnięte w całym ekosystemie kryptowalut od połowy 2020 roku, skumulowana kapitalizacja rynku kryptowalut wynosi obecnie ponad 2% globalnej podaży pieniądza M2, przy czym sam bitcoina (BTC) odpowiada za 1%. Łącznie, reszta rynku kryptowalut stanowi około 1,2% globalnej podaży pieniądza.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje mercator | kurs s&p 500 | dow jones industrial | wykresy kryptowalut | akcje stalprodukt |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here