Naga Markets

Już w najbliższy piątek, 9 września 2022 roku w warszawskiej Kinotece Pałacu Kultury i Nauki (PKiN) odbędzie się druga edycja konferencji CryptoVerse Expo. Wydarzenie to zgromadzi ekspertów, entuzjastów i influencerów oraz przedstawicieli projektów powiązanych ze światem blockchain. Jednym z prelegentów podczas tej konferencji będzie Kamil Chełstowski, Co-Founder CoinQuoter, który opowie m.in. jak zredukować marże o 10x bez utraty zalet rozliczenia on-chain.

Korzystając z okazji, skontaktowaliśmy się z Kamilem i zadaliśmy mu kilka pytań. Zapraszamy do zapoznania się z krótkim wywiadem, którego udzielił nam przed CryptoVerse Expo.Jako osobie wywodzącej się z branży foreksowej (FX), pojęcie spreadu nie jest mi obce. Brokerzy kładą bardzo mocny nacisk w materiałach promocyjnych na pokazanie, że oferują najniższe i najbardziej konkurencyjne spready. Jak wygląda to natomiast na rynku kryptowalut?

Koszty transakcyjne na rynku DeFI uwzględniające Price Impact, Slippage, Marże puli itp są ok 50 razy większe niż te widziane na rynku walutowym, więc jest jeszcze dużo do zrobienia.

Obecnie rynek skupiony jest na spekulacji na tokenach, których wartość jest bardzo zmienna i oparta na modelu, czy następna osoba odkupi ode mnie drożej, niż ja kupiłem. To się jednak zmieni, kiedy poprzez blockchain będą przechodziły duże transakcje oparte o stable-coin lub realne aktywa, które da się wycenić za pomocą klasycznych finansów. Wtedy ludzie będą zwracali znacznie większą uwagę na koszty transakcyjne.

Czy zdecydowanie większa zmienność bitcoina, niż na przykład eurodolara powoduje, że spready są z automatu zdecydowanie „szersze”?

Nie chodzi tutaj o to, czy rynek jest bardziej zmienny, mniej zmienny, czy różnica między ceną kupna a sprzedaży jest mała, czy duża. O tym wszystkim powinni decydować uczestnicy rynku.

Nam najbardziej chodzi o same koszty transakcyjne liczone w miliardach USD rocznie związane z nieefektywnością obecnych rozwiązań. To pewnie nie jest okazja do szczegółowego omówienia zasad działania arbitrażu, ale dla chętnych, polecam lekturę dotyczącą: MEV, sandwich attack czy impermanent loss.

XTB

Czemu po niemal dwóch dekadach budowania swojego doświadczenia na rynku OTC FX zdecydowałeś się przenieść do sektora zdecentralizowanych finansów (DeFi)? Czy Twoim zdaniem decentralizacja jest przyszłością finansjery?

Uważam, że blockchain to idealna warstwa rozliczeniowa dla transakcji finansowych. W bankach bardzo dużo uwagi poświęca się na badanie i zarządzanie ryzykami związanymi z zawieraniem transakcji finansowych. Smart-contrakty bardzo dużo tych problemów rozwiązują i doskonale sprawdzą się w swoistej roli globalnej izby rozliczeniowej. Oczywiście wiele pracy jeszcze przed nami w szczególności związanej z regulacjami, jednakże uważam, że obecnie DeFI jest tam, gdzie spółki technologiczne podczas pęknięcia bańki internetowej w 2001 roku, co by oznaczało, że za 20 lat większość transakcji finansowych będzie rozliczana za pomocą smart-contraktów.

Podczas CryptoVerse Expo będziemy mogli wysłuchać dwóch Twoich wystąpienie, zarówno w języku angielskim, jak i po polsku. Podczas nich będziesz mówił o redukcji spreadów, przy jednoczesnym zachowaniu zalet rozliczeń on-chainowych. Dlaczego te dwie kwestie miałyby się wykluczać?

Obecnie spready na giełdach centralnych takich jak Binance są dużo niższe od tych widzianych na tzn. DEX’ach, które rozliczają transakcje on-chain. My chcemy to zmienić i sprawić, żeby płynność była większa dla transakcji rozliczanych bezpośrednio on-chain w porównaniu z płynnością dostępną na giełdach typu Binance.

Rynek tokenów wydaje mi się bardzo podobny do rynku walutowego. Na rynku walutowym rozwiązania CLOB (Central Limit Order Book) znane z giełd akcji nie sprawdziły się, gdyż istnieje za duże ryzyko tzn. lattency arbitrażu między zleceniami w różnych częściach globu. Specyfika Krypto jest bardzo podobna, dlatego wierzymy, że rozliczenia transakcji w modelu znanym z międzybankowego rynku walutowego (OTC market making with last look) okaże się modelem, który na koniec dnia wygra.

 

Czym jest OTC DeFi, w którym się obecnie specjalizujesz? Czy obrót over-the-counter, czyli pozagiełdowy, nie jest z zasady naturą zdecentralizowanych finansów?

W klasycznych rozwiązaniach DeFI takich jak Uniswap transakcje są zawierane między użytkownikiem a tzn. pulą płynności. Robienie transakcji z pulą wydaje się wysoce nieefektywnym procesem, który jak wspomniałem powyżej, kosztuje ponad miliard USD rocznie.

W OTC DeFI transakcje są zawierane między dwoma użytkownikami, praktycznie wyłączają możliwości arbitrażu przy jednoczesnym zachowaniu pełnej redukcji ryzyka rozliczeniowego dzięki rozliczeniu transakcji poprzez Smart-contrakt.

Jeżeli miałbyś wskazać jakie kryptowaluty warto posiadać w swoim portfelu w perspektywie długoterminowej, to byłyby to?

Uważam, że blockchain tworzy idealną infrastrukturę pozwalającą na tworzenie nowych instrumentów finansowych przy jednoczesnym zachowaniu pełnej dostępności do ich wymiany. Najbardziej chciałbym trzymać kryptowalutę, która na bazie smart-contraktu będzie łączyć w sobie koszyk realnych aktywów składających się z surowców, nieruchomości, czy już wytworzonych dóbr. Ta jeszcze nieistniejąca waluta ma cechować się kosztami transakcyjnymi nieprzekraczającymi 0.001% dla transakcji poniżej 500 000 PLN. Wydaje mi się, że wysiłek związany z tzw. Tokenizacją aktywów umożliwi stworzenie takiej konstrukcji w przyszłości.

Dokończ zdanie: Do końca roku bitcoin i ether będą kosztowały…?

o 0.5% taniej na platformie CoinQuoter w porównaniu z innymi DEX’ami.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Wszystkim naszym czytelnikom przypominamy równocześnie, że Kamil Chełstowski będzie jednym z prelegentów podczas wrześniowej edycji CryptoVerse Expo. Podczas swojej prelekcji przedstawi on m.in. jak zredukować marże o 10x bez utraty zalet rozliczenia on-chain.

Z tego miejsca zachęcamy więc do darmowej rejestracji i odbioru biletu na największą w Polsce Konferencję i Targi poświęcone branży Blockchain, które odbędą się już w najbliższy piątek, tj. 9 września br. w warszawskiej Kinotece Pałacu Kultury i Nauki (PKiN).

Zarezerwuj swoje bezpłatne miejsce:

BIORĘ UDZIAŁ W CRYPTOVERSE EXPO #2 POLAND

Więcej informacji na temat CryptoVerse Expo #2 Poland uzyskać można na oficjalnej stronie wydarzenia.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułIndeks dolara najwyżej od czerwca 2002 r. MUFG rekomenduje longi na USD/JPY
Następny artykułGPW: Podsumowanie informacji ze spółek, 6 września 2022 r.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here