Naga MarketsDeFi i bitcoin zrewolucjonizują skostniałe finanse, twierdzi Piotr MisiurekPomimo ekspansji Internetu, która odmieniła dziesiątki branż z całego świata i pozwoliła na powstanie nowych technologicznych hegemonów, sektor finansów nie przeszedł tak znacznej rewolucji, twierdzi Piotr Misiurek ekspert rynku kryptowalutowego. Jego zdaniem szansą na rewolucję opartego na starych zasadach systemu, jego otwarcie i wykluczenie obecności pośrednika z transakcji jest oparty o Blockchain system zdecentralizowanych finansowych (Decentralized Finance, w skrócie DeFi).

  • DeFi nie korzysta z pośredników finansowych takich jak banki, domy maklerskie lub giełdy
  • Tradycyjne instrumenty finansowe oferowane są w formie inteligentnych kontraktów w ramach sieci Blockchain (najczęściej Ethereum)
  • Za sprawą DeFi rynek giełdowy, pożyczkowcy, ubezpieczeniowy i oszczędnościowy odbywa się bezpośrednio pomiędzy użytkownikami sieci

Te artykuły również Cię zainteresują
DeFi, czyli tradycyjne usługi finansowe jednak bez pośredników

Platformy DeFi pozwalają ludziom pożyczać pieniądze od innych, spekulować na ruchach cenowych szeregu aktywów za pomocą instrumentów pochodnych, handlować kryptowalutami, ubezpieczać się od ryzyka i zarabiać odsetki na kontach oszczędnościowych.

Świat inwestycyjny jest nadal bardzo tradycyjny i skostniały, a użytkownik może robić to, co ustalono wyżej. Rodząc się w Polsce nie mamy dostępu do wszystkich rynków co zmienić ma DeFi. Jest to zupełnie nowy świat finansów, zupełnie otwarty. Daje wszystkim takie same prawa, możliwości i odpowiedzialności. Jest to trend, który moim zdaniem totalnie zmieni świat finansów. W dłuższej perspektywie zawsze wygrywają te innowacje, które dają najwięcej możliwości – wyjaśnia Piotr Misiurek.

Niektóre aplikacje DeFi oferują bardzo wysokie stopy procentowe, zdecydowanie przekraczające zwroty z tradycyjnych lokat bankowych, ale są obarczone wysokim ryzykiem. Do dzisiaj r. prawie 60 miliardów dolarów (wartości w kryptowalutach) zostało zdeponowanych w różnych zdecentralizowanych protokołach finansowych. W samym tylko 2020 roku branża notowała dziesięciokrotny wzrost.

Łączna wartość zdeponowana w projektach DeFi. Źródło: Defipulse.com

Obecnie do największych projektów DeFi zaliczają się platformy pożyczkowe Maker i Compound (wartość powyżej 9 miliardów dolarów) oraz zdecentralizowana giełda (DEX) o nazwie Uniswap wyceniana na 6,3 mld dol. Wszystkie bazują na sieci Ethereum.

Bitcoin był pierwszym z projektów DeFi

Jak twierdzi Misiurek, pierwszym projektem DeFi był bitcoin – najstarsza z kryptowalut. BTC odebrał rządom centralnym monopol kreacji pieniądza i zarządza nim, czyniąc go całkowicie zdecentralizowanym i zależnym od sztywno ustalonych i niezmiennych zasad.

Początek branży zdecentralizowanych finansów przypisuje się jednak wspomnianej powyżej platformie Maker, która zaprezentowała bazująca na stablecoinie usługę pożyczkową pozwalającą pożyczać tokeny Dai (natywne dla platformy, powiązane z USD). Poprzez zestaw inteligentnych kontraktów Ethereum, które odpowiadają za zarządzanie pożyczką, spłatą oraz procesem likwidacji, cała transakcja odbywa się bez udziału pośrednika.

Misiurek dodaje, że podstawowe korzyści płynące z DeFi to przede wszystkim: prostszy dostęp do usług finansowych zmniejszający wykluczenie społeczne. Staje się dla usług finansowych tym czym bitcoin był dla pieniądza: zdecentralizowaną alternatywą pozwalającą za pośrednictwem operacji P2P (bezpośrednich) skorzystać z usług zdominowanych do tej pory przez banki, ubezpieczycieli oraz domy maklerskie.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: nasdaq wykres | internetowy kurs funta | kurs funta | jsw akcje forum | notowanie ropy |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here