Naga MarketsDeFi: Blockchain w służbie zdecentralizowanych finansów. Czym jest decentralized finance?Zdecentralizowane finansowe (z ang. decentralized finance lub w skrócie DeFi) przebojem wdarły się na międzynarodową scenę kryptowalutą popularyzując ideę budowania bazującego na wolnych licencjach, pozbawionego zezwoleń oraz transparentnego świata szeroko rozumianych usług finansowych z wykorzystaniem sieci blockchain. W Comparic24.TV o DeFi rozmawiali Sebastian Nadolny, ekspert ds. kryptowalut oraz Kamil Jarzombek, YouTuber kryptowalutowy.

  • Podstawowe korzyści płynące z DeFi to przede wszystkim: prostszy dostęp do usług finansowych zmniejszający wykluczenie społeczne
  • Aplikacje zdecentralizowanych finansów wykluczają z systemu transakcyjnego pośredników, którymi zazwyczaj są banki lub instytucje finansowe
  • DeFi może znaleźć zastosowanie w zakresie usług bankowych, kredytów i pożyczek, oraz zdecentralizowanych rynków kapitałowych i giełd (DEX)
  • W tym momencie rynek zdecentralizowanych finansów jest warty 2,5 miliarda dolarów

Te artykuły również Cię zainteresują
DeFi cały czas stawia pierwsze kroki. Największe projekty zgromadziły jednak setki milionów dol.

DeFi ma być tym dla świata usług finansowych, czym Bitcoin jest dla pieniądza: w pełni zdecentralizowaną alternatywą pozwalającą użytkownikom przy wykorzystaniu bezpośrednich operacji peer-to-peer ubezpieczać się na życie, zawierać lokaty, handlować instrumentami finansowymi, zaciągać pożyczki lub transferować środki.

Jeszcze na początku kwietnia bieżącego roku łączna wartość środków zainwestowanych w DeFi była szacowana na około 500 milionów dolarów. Pandemia koronawirusa ewidentnie przyspieszyła rozwój tej nowej dla rynku kryptowalutowego gałęzi finansów, stawiając jej obecną wycenę na poziomie 2,5 miliarda dolarów:

Łączna wartość środków zainwestowanych w DeFi. Źródło: Defi Pulse

Największe projekty realizowane w ramach zdecentralizowanych finansów to obecnie dwa rozwiązania pożyczkowe: Compound oraz Maker warte kolejno 700 oraz 633 miliony dolarów oraz Synthetix oferujący dostęp do instrumentów pochodnych (wartość wynosząca ponad 400 milionów dolarów).

Określenie DeFi w ostatnich kilku miesiącach mocno przybrało na znaczeniu. Czytając artykuły o kryptowalutach wszędzie możemy usłyszeć o zdecentralizowanych finansach. Według mnie Bitcoin był pierwszym DeFi, całkowicie zdecentralizowanym systemem płatności. Prawdziwa popularność tej idei pojawiła się jednak dopiero teraz i zakłada całkowitą decentralizację współczesnych, tradycyjnych usług finansowych: pożyczki, swapy, animacja rynku i duża branża giełd zdecentralizowanych, gdzie nie ma centralnego ośrodka – komentuje Kamil Jarzombek.

Obecnie jedną z najpopularniejszych giełd zdecentralizowanych, DEX-ów, jest projekt Balancer o wartości niemal 200 milionów dolarów. W odróżnieniu od tradycyjnej giełdy kryptowalut, takiej jak na przykład wywodzący się z polski BitBay, użytkownik nie musi deponować środków na rachunkach giełdy, a ta nie odpowiada za ich przechowywanie. Zamiast tego transakcje dokonywane są bezpośrednio pomiędzy portfelami inwestorów.

Głównym czynnikiem, gdzie można rozwiązania z DeFi znaleźć są sektory, w których funkcjonują pośrednicy. Będą to więc pożyczki, kredyty hipoteczne, w przypadku których badanie zdolności kredytowej jest długotrwałym procesem, a który można znacznie skrócić. Są to również lokaty, ubezpieczenia. Dzięki wyłączeniu pośredników z procesu w przypadku ubezpieczeń użytkownik będzie mógł liczyć na niższe składki – wyjaśniał Sebastian Nadolny.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here