Naga MarketsSiedzący człowiek z czerwoną maską przedstawiającą smutną minęSzum wokół DeFi zdecydowanie osłabł we wrześniu. W efekcie cena 93 proc. z 250 najpopularniejszych projektów z tego rynku spadła.

  • Rynek DeFi ostatecznie się załamie?
  • Wrzesień okazał się bardzo słabym miesiącem dla inwestorów z tego rynku.

DeFi: bańkę pęknie w październiku?

W ciągu ostatnich kilku miesięcy protokoły DeFi, w tym Yearn.Finance, Compound, Synthetix i Chainlink, mogły pochwalić się świetnymi wynikami. Ceny ich tokenów wzrosły, wywołując dyskusję, czy to początek nowej bańki na rynku blockchaina. Okazuje się, że wrzesień nie był jednak dobrym czasem dla takich projektów.

To złe wieści też dla ETH, bowiem boom na DeFi jest powiązany z Ethereum (na tej platformie są budowane projekty) i to to zjawisko spowodowało wzrost ceny ETH ze 100 USD w marcu do 470 USD w sierpniu.

Teraz euforia wokół DeFi. Od dwóch tygodni cena ETH oscyluje wokół 350 USD i nie może przebić 400 USD.

Według CoinMetrics cena aż 93 proc. tokenów DeFi w skali całego września spadła . Większość tokenów DeFi straciło wartość od około 15 do 85 proc., przy czym np. bZx spadło o aż 85 proc., Swerve o 76 proc., Ren 57 proc., Balancer 53 proc., THORChain o 53 proc., Synthetix 34 proc. zaś AAVE 29 proc..

Aby lepiej zrozumieć, co się tutaj dzieje, warto spojrzeć na poniższy wykres. Pokazuje on odchylenia kursów. Obecnie widać na nim niskie poziomy, których nie widziano od krachu w marcu tego roku.

defi
Źródło: CoinMetrics

Bańka pękła?

Czy więc bańka na DeFi pękła? Warto dodać, że mocne i chwilowe odwrócenia trendów są powszechne w czasie hossy. Podczas bańki w 2017 roku doszło do tego parę razy.

Na przykład na początku 2017 r., kiedy bitcoin osiągnął poziom 1 180 USD po raz drugi, wywołał masową wyprzedaż na rynku, a sama największa kryptowaluta spadła na wykresie o prawie 40 proc. Nie powstrzymało to bitcoina przed osiągnięciem nowego ATH pod koniec tego samego roku.

W swoim biuletynie w tym tygodniu DeFiWorld zasugerował, że ten rok przypomina rok 2016:

„Poruszamy się w cyklach 4-letnich. Podczas gdy wszyscy myślą tylko o tym, co dzieje się dzisiaj, w tym tygodniu lub w tym miesiącu, należy oddalić się i zastanowić się, dokąd naprawdę zmierzamy. Długoterminowy trend jest wyraźny: jest wzrostowy”.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here