Naga MarketsMarek Belka– Polska gospodarka nie wyróżnia się negatywnie, by usprawiedliwić tak drastyczne posunięcie – wręcz przeciwnie. Stopy proc. są zbyt niskie z punktu widzenia stabilności systemu bankowego. To cięcie jest poza wszelkim zrozumieniem – komentuje ubiegłotygodniową decyzje Rady Polityki Pieniężnej Marek Belka, były prezes NBP.

  • Stopy proc. NBP najniżej w historii
  • Decyzja RPP była lekkomyślna
  • Za decyzją o obniżeniu stóp procentowych NBP stał telefon z rządu

Stopy proc. RPP najniżej w historii

W minionym tygodniu odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP), w trakcie którego instytucja zdecydowała się na kolejne obniżenie poziomu stóp procentowych. Warto zwrócić uwagę, że po tym jak przez pięć lat stopy utrzymywane były na niezmienionym poziomie, było to już trzecie ich cięcie w ciągu ostatnich miesięcy. Decyzja ta jest niezwykle zaskakująca, gdyż zdecydowana większość analityków i ekonomistów oczekiwała, że RPP powstrzyma się od kolejnego luzowania polityki pieniężnej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Oznacza to, że przynajmniej oficjalne stopy proc. wciąż nie są ujemne. Znalazły się one jednak na najniższych poziomach w historii. Mówiąc wprost, oznacza to, że tak taniego pieniądza nie mieliśmy w Polsce jeszcze nigdy w historii. Dekadę temu oprocentowanie wynosiło 3,5% a jeszcze na początku XXI wieku sięgało prawie 20%.

Decyzja RPP była lekkomyślna

Według byłego prezesa Narodowego Banku Polskiego, decyzja Rady o obniżce stóp procentowych niemal do zera była lekkomyślna. Jego zdaniem trudno jest dostrzec bowiem korzyści jakie taka decyzja przyniesie zwykłym oszczędzającym lub pożyczkodawcom.

– Istnieje zauważalny brak zaufania wśród konsumentów indywidualnych i firm. Łagodzenie polityki pieniężnej nie pobudzi większego zainteresowania pożyczkami w dzisiejszych czasach – wskazał Belka.

Jedynym beneficjentem polityki pieniężnej RPP jest rząd

Dwukrotny wiceprezes Rady Ministrów i minister finansów wskazuje także, że jedynym i jednoznacznym beneficjentem tej decyzji był rząd. Warto w tym miejscu przypomnieć także, że już w poprzednim tygodniu, w rozmowie z Business Insider Polska przyznał on, iż w jego ocenie za decyzją o obniżeniu stóp procentowych NBP stał telefon z rządu.

Odnosząc się do słów Marka Belki cytowanych we wstępie tego artykułu warto także przypomnieć najnowsze szacunki Unii Europejskiej, z których wynika, że polska gospodarka skurczy się w tym roku o 4,3% co byłoby najpłytszą recesją spośród 27 krajów Wspólnoty. Podobnego zdania są także analitycy Bloombegra, którzy nazwali Polskę najlepszą gospodarką Europy:

Autor poleca także:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułVolkswagen zakończył inwestycję w Argo Al, opiewającą na 2,6 miliardów dolarów
Następny artykułDolar traci blask bezpiecznej przystani. Notowania EUR/USD na 11-tygodniowym szczycie
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here