Naga Marketslogo rba na ścianie budynkuDziś, a w zasadzie jutro o godzinie 4:30 poznamy decyzję Banku Australii w sprawie stóp procentowych. Te na tym posiedzeniu z bardzo dużym prawdopodobieństwem nie ulegną zmianie, a najistotniejszym będzie komunikat i spojrzenie RBA na gospodarkę i w konsekwencji na podejście do stóp procentowych w najbliższej przyszłości.


Na dzień przed decyzją poznaliśmy najnowsze spojrzenie analityków banku Nomura, którzy zmienili swoje podejście odnośnie poziomu głównej stopy procentowej w Australii w najbliższej przyszłości. Według ich raportu RBA zdecyduje się na dwukrotne cięcie stóp procentowych w tym roku, każde po 25 punktów bazowych. Oznaczałoby to spadek głównej stopy do 1 proc. z i tak już rekordowo niskiego poziomu 1,5 proc. 

Nomura zatem zrezygnowała ze swojego wcześniejszego podejścia do stabilnych stóp w Australii w 2019 i 2020 roku ze względu na słabszy wzrost i dalsze ryzyka spowolnienia w gospodarce. Według banku obniżka nastąpi w lipcu i w sierpniu, a kurs AUDUSD będzie poruszać w konsolidacji między poziomami 0,68-0,71 USD.

Prawdopodobieństwa dla zmian stóp procentowych w Australii. Źródło: Bloomberg
Prawdopodobieństwa dla zmian stóp procentowych w Australii. Źródło: Bloomberg

Tymczasem rynek stopy procentowej szacuje cięcie stóp na obecnym posiedzeniu na poziomie 2 proc., a największy przeskok prawdopodobieństwa obserwujemy w miesiącach wakacyjnych z 40 proc. szansami na obniżkę w sierpniu. Jak wynika z powyższych danych rynkowi stopy procentowej daleko jest do dyskontowania pełnej obniżki do końca roku, a co dopiero dwóch obniżek po 25 pb.

Innymi słowy, jeśli faktycznie miałoby dojść do obniżek, to przestrzeń do osłabienia AUD byłaby bardzo duża, ponieważ taki wariant nie jest obecnie w cenach. Z kolei nastawienie neutralne w tym roku to korzystne rozwiązanie dla australijskiej waluty.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here