Naga MarketsCena ropy nafotwejRopa naftowa Brent i WTI gwałtownie wzrosła, odzwierciedlając decyzję grupy producentów OPEC + o usunięciu z poziomu produkcji dodatkowych 1,425 mln baryłek dziennie w lutym i marcu. Według strategów z TD Securities, saudyjskie cięcia i elastyczność OPEC + w odpowiedzi na słaby popyt mogą sprawić, że ceny WTI umocnią się o kilka dolarów na północ od poziomu 50 USD za baryłkę i Brent wzrośnie powyżej 55 USD/brk. w niedalekiej przyszłości.

  • Arabia Saudyjska zapowiedziała dobrowolne cięcia o 1 mln baryłek dziennie
  • Rynki energii interpretują decyzję OPEC + jako „prezent na Nowy Rok”
  • Wyższe ceny mogą tchnąć życie w amerykańskich producentów łupków, którzy zwiększyliby globalną podaż
  • Ryzyko geopolityczne może pozostać głównym ryzykiem dla rynków energii w 2021 r.

Ceny WTI i Brent będą handlować odpowiednio powyżej 50 i 55 USD/brk. – TDS

Ceny ropy gwałtownie wzrosły na początku 2021 roku, ponieważ w grupie producentów OPEC + w lutym i marcu nastąpi znaczny spadek zapasów. Jest to bezpośredni skutek decyzji Kartelu o zwiększeniu produkcji o 425 tys. baryłek dziennie mniej niż oczekiwano oraz zapowiedzi Arabii Saudyjskiej o dobrowolnych cięciach o 1 mln baryłek dziennie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ogólnie rzecz biorąc, rynki energii interpretują decyzję OPEC + jako „prezent na Nowy Rok”, ponieważ decyzja ta jest zapobiegawczym dostosowaniem produkcji do obaw przed zniszczeniem popytu w następstwie globalnych blokad – napisano w raporcie TDS.

W wyniku cięć w Arabii Saudyjskiej i ogólnej gotowości do elastycznego reagowania na słaby popyt, eksperci prognozują, że ceny WTI umocnią się znacznie na północ od poziomu 50 USD/brk., a Brent powyżej 55 USD/brk. w najbliższej przyszłości.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Mimo to rynek nie powinien oczekiwać, że rajd zamieni się w „pędzący pociąg” znacznie powyżej tych poziomów. Wyższe ceny mogłyby tchnąć życie w amerykańskich producentów łupków w przyszłości, którzy zwiększyliby globalną podaż. W przypadku względnie niskich cen rynek stanie w obliczu słabego profilu wzrostu produkcji – dodano.

Wzrost produkcji w USA nie zdoła zrównoważyć znacznych spadków zapasów oczekiwanych w wyniku transakcji OPEC +, dopóki ceny nie wzrosną znacząco powyżej progów rentowności.

Sugeruje to, że ryzyko geopolityczne może pozostać głównym ryzykiem dla rynków energii w 2021 r. – podsumowano.

Kurs ropy WTI na interwale dziennym, tradingview
Kurs ropy WTI na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here