Naga MarketsW ostatnich tygodniach na cenę ropy wpływ miały wydarzenia ogólnorynkowe, nie powiązane jednoznacznie z czarnym złotem, a nadające ton globalnej gospodarce. W tym tygodniu uwaga inwestorów będzie skupiona na spotkaniu najważniejszej organizacji na tego rynku – grupy OPEC+.


OPEC+ musi pogłębić cięcia.

Nad scenariuszem zbliżającego się spotkania kartelu pochylają się analitycy grupy bankowej MUFG.

Eksperci oczekują, że w przyszłym roku rynek naftowy pozostanie w znacznej nadpodaży. W związku z tym, nasze prognozy wskazują, że OPEC+ musi zwiększyć i pogłębić cięcia produkcji o kolejne 1-1,2 mln baryłek dziennie w 2020 roku. Jednak nasz scenariusz bazowy (60% prawdopobieństwa) zakłada, że OPEC+ podejmie decyzję o przedłużeniu istniejących cięć na przestrzeni 3-9 miesięcy – czytamy w komentarzu.

Purple Trading - Twój broker STP. Ty tradujesz, my asystujemy! SPRAWDŹ NAS
73.2% detalicznych kont CFD traci pieniądze.

Przedstawiciele MUFG Bank zwracają uwagę, że cena ropy Brent pozostała stosunkowo stabilna od połowy roku, nie licząc przejściowego wzrostu we wrześniu spowodowanego przerwami w dostawach w Arabii Saudyjskiej, a obecnie utrzymuje się na poziomie średniej z tego okresu wynoszącej około 62 USD za baryłkę – w przypadku gatunku Brent. Istotne jednak jest, że waluty związane z ropą: CAD, RUB i NOK w ostatnim czasie nie były ściśle zależne od zachowań cen ropy.

Wykres cen ropy WTI w ujęciu dziennym.

Analitycy podkreślają, że może się to zmienić, jeśli OPEC+ podejmie decyzję inną niż zakłada konsensus rynkowy (pozostawienie redukcji na ustalonym wcześniej poziomie).

“Zapowiedź głębszych cięć lub sygnały o niechęci w kierunku takiego rozwiązania dałyby impuls dla walut związanych z ropą naftową, takich jak CAD, NOK i RUB. W najbardziej prawdopodobnym scenariuszu, czyli wydłużeniu cięć produkcyjnych o 3-9 miesięcy, prawdopodobne jest, że początkowy wpływ na waluty związane z ropą naftową pozostanie nadal negatywny” – twierdzą przedstawiciele MUFG.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here