Naga Marketsflaga norwegii z górami w tle

Na przestrzeni ostatniego roku, Norwegia idąc na przekór innym rozwiniętym gospodarkom, decydowała się na zacieśnianie polityki fiskalnej. Jednak na grudniowym posiedzeniu Norges Bank postanowił utrzymać stopę procentową na niezmienionym poziomie.


Norges Bank nie wyklucza podwyżki

Norweski bank centralny co prawda zatrzymał konsekwetną politykę podwyższania stóp, natomiast przedstawiciele banku nie wykluczają kolejnych podwyżek w 2020 roku. W związku z tym, eksperci ING wskazują NOK jako potencjalnie najsilniejszą walutę krajów G10 na początku roku 2020. Dla ekonomisty Petra Krpaty docelowym kursem pary walutowej EUR/NOK jest poziom 9.80.
tarzu.

“Norges Bank nie dostarczył dzisiaj żadnych niespodziewanych informacji. Decyzja o utrzymaniu stóp procentowych była szeroko oczekiwana przez rynek, natomiast dla ekspertów najważniejsza była kwestia dalszej polityki. Norweski bank centralny  wspomniał o prawdopodobieństwie podwyżki stóp w przyszłym roku (choć termin ewentualnej podwyżki został przesunięty z pierwszego kwartału na drugi kwartał 2020 roku)” – czytamy w komentarzu ekonomisty ING.

Wysokość stopy procentowej w Norwegii.

Petr Krpata zwraca uwagę, że kurs pary walutowej EUR/NOK po raz pierwszy od początku października bieżącego roku spadł poniżej poziomu psychologicznego – 10.00.

“Przy stabilizujących się globalnych nastrojach, poprawie na amerykańsko-chińskim froncie handlowym, NOK może zostać najbardziej atrakcyjną europejską walutą G10 roku 2020” – podkreśla analityk.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here