Naga MarketsStopy bez zmian. Czego dowiedzieliśmy się od Yellen?
Stopy bez zmian. Czego dowiedzieliśmy się od Yellen?

Posiadamy już pierwsze informacje z dzisiejszej konferencji prasowej Janet Yellen – stopy procentowe Fed nie uległy zmianie.


Stopy procentowe Rezerwy Federalnej pozostają na dotychczasowych poziomach 0,25-0,50%. Wciąż czekamy na rozpoczęcie się konferencji prasowej na której Janet Yellen, przewodnicząca Fed wyjaśni powody podjęcia takiej decyzji.

Rzut oka na rynki:

EUR/USD

eurusdm5Jak zwykle w przypadku takich wydarzeń pierwszą reakcją jest rollercoaster w obie strony. Rynek zna już pierwszą daną – poziom stóp procentowych. Wciąż brakuje nam jednak poglądu Fed (a bardziej szczegółowo, prezes Janet Yellen) na obecny kształt polityki monetarnej Stanów Zjednoczonych i jej przyszłość.

Indeks USD

usdxm15W pierwszych minutach po publikacji decyzji FOMC USDX (indeks dolara względem koszyka walut) gwałtownie tracił.

GOLD

xauusdm15Na tracącym dolarze zyskuje natomiast złoto. Cenny kruszec w kwadrans po publikacji najnowszej decyzji FOMC zyskuje ponad 730 punktów. GOLD wybija formację trójkąta i szybuje ponad 1334.0

AKTUALIZACJA GODZINA 20:15

Wciąż czekamy na konferencję prasową Janet Yellen. Udostępniono również oświadczenie FOMC – całość w języku angielskim dostępna na stronie internetowej Rezerwy Federalnej.

Konferencję śledzić można również za pośrednictwem naszego profilu na Twitterze!

AKTUALIZACJA GODZINA 20:30

Znamy również rozkład kropek:

2016-09-21_14-02-142016-09-21_13-51-04Długoterminowa stopa nadal na poziomie 3%. Tymczasem rozpoczęła się konferencja prasowa Janet Yellen.

AKTUALIZACJA GODZINA 20:32

Janet Yellen odczytuje oświadczenie FOMC, tymczasem dolar zaczyna nabierać wartości:

usdxm30AKTUALIZACJA 20:45

Janet Yellen zakończyła odczytywanie oświadczenia FOMC. Zaczyna się sesja pytań i odpowiedzi (Q&A).

Sesja pytań i odpowiedzi:

Yellen: Wzrost zatrudnienia jest zadowalający, pomimo ostatniego spowolnienia. Nie widać oznak przegrzania gospodarki, a stopa bezrobocia bliska jest tej naturalnej pomimo wyraźnego wzrostu zatrudnienia.

Bloomberg pyta o sam poziom stóp procentowych.

Yellen: Jeśli sytuacja się nie zmieni, wystarczy jedynie jedna podwyżka w tym roku. Jak na razie brak jednoznacznych sygnałów przeczących temu poglądowi.

Trzecie pytanie porusza temat Jackson Hole i wypowiedzi członków Fed, którzy wskazywali na wrzesień jako miesiąc pierwszej podwyżki w tym roku. Czy Fed nie traci zaufania rynku?

Yellen: To bardzo ważne, by w takim podmiocie jaki jest Fed ludzie zbierali się i dyskutowali na temat niewątpliwie skomplikowanej kwestii jaką jest odpowiedni kształt polityki monetarnej takiego kraju jak Stany Zjednoczone. Sądzę, że jest to dobry sygnał, że widzimy pewne różnice w retoryce poszczególnych członków Fed.

Czwarte pytanie nie mogło nie poruszyć najbliższych wyborów prezydenckich w Stanach i reakcji Fed na te wydarzenie.

Yellen: Dzisiejsza decyzja nie jest spowodowana czynnikami politycznymi, lecz gospodarczymi. Musimy być dalekowzroczni i wiemy o tym, że podwyżka stóp procentowych Fed jest potrzebna i będzie dobra dla gospodarki. O tym kiedy to nastąpi zadecydujemy w listopadzie.

Pytanie o Brexit. Członkowie FOMC byli niepewni wyniku referendum, natomiast są bardzo optymistycznie nastawieni do zbliżających się wyborów w Stanach…

Yellen: Nie będę komentowała wyborów, to są po prostu czynniki, które obserwujemy w Fed. Wiem, że istnieje dużo ryzyk związanych z przedłużaniem polityki niskich stóp. Najważniejszym z nich jest przegrzanie się gospodarki, jednak z drugiej strony inflacja wciąż znajduje się na obiektywnie niskich poziomach. Nie dyskutujemy kwestii politycznych na naszych spotkaniach, jeśli już pojawiają się te tematy to są rozważane pod kątem wpływu na gospodarkę. Pragnę prowadzić Fed jako podmiot niepolityczny.

Sesja Q&A wciąz trwa, EUR/USD dość ospałe:

eurusdm1AKTUALIZACJA 21:30

Sesja pytań i odpowiedzi dobiegła końca, jednak w jej trakcie nie padło zbyt wiele ciekawych stwierdzeń. EUR/USD wciąż znajduje się poniżej poziomu 1,12 co oznacza osłabienie się dolara o około 25 pips w stosunku do euro. Dzisiejsza decyzja FOMC była pewna przynajmniej od kilkunastu dni (rynkowa wycena podwyżki oscylowała wokół 20%) – to wystarczyło do odpowiedniej wyceny wrześniowego posiedzenia FOMC.

Nihil novi w polityce monetarnej Fed sprawia, że rynki po początkowym rollercoasterze spokojnie obierają jeden kierunek.

EUR/USD

eurusdm30Indeks USD

usdxh1S&P500

us500h1Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here