Naga MarketseuroBieżący tydzień to nie tylko wtorkowa decyzja Banku Rezerw Australii, ale również polskiego NBP, kanadyjskiego BoC czy EBC. Początek miesiąca upłynie więc na śledzeniu wypowiedzi bankierów centralnych, którzy jako jedni z nielicznych mają moc poruszania rynkami. Czego dowiedzieliśmy się z najnowszego oświadczenia RBA? Czego możemy spodziewać się po czwartkowej decyzji EBC? I jak te wydarzenia wpłyną na rynek walutowy? Między innymi na te pytania odpowiada gość Comparic24.tv, Marek Rogalski. 


Marek Rogalski swoją karierę rozpoczynał w Gazecie Giełdy Parkiet. Od kilkunastu lat związany jest z rynkiem jako główny analityk dużych instytucji finansowych, w tym domów maklerskich, specjalizujących się w rynku walutowym. Od 2012 roku pełni rolę głównego analityka walutowego w Domu Maklerskim BOŚ, gdzie przygotowuje komentarze oraz raporty poświęcone najważniejszym wydarzeniom rynkowym.

Goszcząc w studiu Comparic24.tv Marek Rogalski podsumował bieżącą retorykę Banku Rezerw Australii oraz przybliżył czego możemy spodziewać się po nadchodzącej, zaplanowanej na najbliższy czwartek 7 marca, decyzji Europejskiego Banku Centralnego.

Przede wszystkim EBC przedstawi nowe projekcje makroekonomiczne, co czyni raz na kwartał, a teraz są ku temu powody ponieważ gospodarka europejska w ostatnim czasie rozwijała się wolniej niż spodziewano się tego po wcześniejszych prognozach Europejskiego Banku Centralnego. Kluczową wydaje się kwestia “na ile” projekcje EBC zostaną zrewidowanej czy Mario Draghi wyśle w trakcie konferencji prasowej sygnał, że co prawda obecnie jest gorzej, ale będzie lepiej za kilkanaście miesięcy. Będzie to odpowiedź na pytanie czy bieżące spowolnienie jest czasowe czy może przerodzić się w jakiś większy problem (…) najbardziej wrażliwym wątkiem jest kwestia samego języka używanego w tak zwanym “forward guidance” czyli przekazie, który tłumaczy uczestnikom rynku, kiedy i jakie decyzje podejmie Europejski Bank Centralny – przekonuje rozmówca gospodarza programu, Adama Raka.

Mniej więcej od połowy minionego roku przekaz EBC można streścić w słowach: stopy procentowe nie zostaną podniesione przed latem 2019 roku. Jednakże do letnich posiedzeń zostało już tak naprawdę niewiele czasu, a przez to podwyżki mogą ostatecznie się opóźnić. EBC może ostatecznie zmienić ten przekaz i wydłużyć okres oczekiwania na wyższe stopy o kilka miesięcy. Marek Rogalski zastanawia się jednak, czy jeśli Mario Draghi rzeczywiście dopuściłby się takiego działania, to czy nie stanowiłoby ono wygodnego narzędzia odraczania podwyżek stóp “w nieskończoność”. To może być pretekst, który przeceni euro, choć z drugiej strony prawda jest taka, że nikt nie oczekuje podwyżki we wrześniu 2019 roku – słyszymy od głównego analityka walutowego DM BOŚ.

Czego zatem spodziewać się po czwartkowej decyzji Europejskiego Banku Centralnego? I czy dolar australijski znalazł już swoje dno? Zapraszamy do wysłuchania blisko półgodzinnej rozmowy z Gościem Dnia w Comparic24.tv!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here