Naga Marketsdolar kanadyjski Środa zdecydowanie jest jednym z najbardziej wyczekiwanych dni wśród inwestorów walutowych, ponieważ już dziś o godzinie 16:00 poznamy decyzję Banku Kanady w sprawie stóp procentowych. Z jednej strony obserwatorzy rynku nie spodziewają się niczego nadzwyczajnego od Banku Centralnego kraju, z drugiej zaś oczekiwanie na jastrzębi przekaz widoczne jest po samym kursie waluty. W jaki sposób największe banki widzą perspektywy co do decyzji? 


Większość analityków rynkowych nie oczekuje niczego nadzwyczajnego po dzisiejszym posiedzeniu Banku Centralnego Kanady, sadząc, że znaczny spadek cen ropy naftowej i znaczne obniżenie cen akcji kanadyjskiego rynku oznacza negatywny przekaz, wstrzymujący decyzję co do dalszych podwyżek. I rzeczywiście, Prezes Banku Kanady, Poloz na grudniowym posiedzeniu wyraźnie dał znać, że perspektywy znacząco zmieniły się w ciągu ostatniego czasu, dlatego też dalsze planowanie monetarne będzie niepewne w kontekście planowanego normowania poziomu stóp.

Warto przypomnieć, że Bank Kanady na ostatnim posiedzeniu podkreślał zagrożenia związane z niższymi cenami ropy naftowej oraz nakreślał, że wprowadzona musi być korekta co do prognoz PKB za czwarty kwartał 2018 roku. “W perspektywie krótkookresowej (2018Q4 i 2019Q1) wzrost PKB wydaje się być niewielki i wynosi nieco ponad 1%. (..) Spodziewamy się, że wzrost PKB w 2019 r. wyniesie ogółem 1,7%. W połączeniu z inflacją bazową utrzymującą się na poziomie około 2%, powinno to wystarczyć na dwie podwyżki w tym roku.“.

W jaki sposób jednak duże instytucje widzą dzisiejsze spotkanie?

Rabobank – brak większych zmian

Holenderska instytucja finansowa uważa, że w kwestii stóp niewiele się zmieni. Analitycy Rabobanku oczekują, że Bank Kanady nie zmieni dziś kursu polityki monetarnej, który w tym momencie kształtuje się na poziomie 1,75%. Choć bank jeszcze do niedawna uważał, że BoC powinno poddawać się normalizowaniu stóp i wędrówkę z podwyższaniem o 0,25pb – to w obecnym otoczeniu analitycy uważają, że nie ma na to szans. Bank dodaje również, że preferuje pozycje krótkie na parze USD/CAD.

ING – brak zmian, na razie

Międzynarodowa instytucja finansowa założona w Holandii uważa, że zmiany są blisko, jednak nie na tyle, by już dziś spodziewać się większych roszad. Analitycy ING oczekują, że Rada Dyrektorów będzie uciekać się do bardziej ostrożnej postawy (niż jastrzębiej jak tego oczekuje rynek) ze względu na niedawny spadek cen ropy naftowej, słabsze niż oczekiwano inwestycje biznesowe w 3Q18, stabilizujący się rynek mieszkaniowy i napięcia w handlu między USA a Chinami.

Jak dodają analitycy banku – wędrówka wzrostów stóp nadal jest widoczna na rok 2019, jednak prawdopodobieństwo, że odbędzie się to już dzisiaj jest bardzo małe. Analitycy uważają, że podwyżka nastąpić powinna w marcu, kiedy decydenci polityczni będą mieli okazję pozwolić na rozwój środowiska ryzyka i ocenę wpływu na możliwości gospodarcze.

TD Securities – rynki wyceniły już brak zmian

Oferujący szeroką gamę produktów i usług rynku kapitałowego bank inwestycyjny TD Securities uważa, że rynki już dawno wyceniły dzisiejszy brak zmiany w polityce monetarnej kraju. W tym kierunku idą zatem analitycy podmiotu oczekując, że Bank Kanady utrzyma w tym tygodniu stałą stopę oprocentowania na obecnym poziomie 1,75%.

Jak twierdza również analitycy Kanadyjski Bank Centralny będzie musiał wziąć pod uwagę ostatnie wydarzenia w sektorze energetycznym i na rynkach finansowych przez co z duża dozą praw podobieństwa będzie starał się osiągnąć zrównoważony ton podczas spotkania. Warto przy tym dodać, że prognoza długoterminowa BoC powinna być realizowana w przeciągu najbliższych miesięcy – oczekując, że Poloz powtórzy, że kurs polityki będzie musiał wrócić do zakresu neutralnego.

USD/CAD na wykresie

Para USD/CAD kontynuuje spadki pod wpływem silnej ropy naftowej oraz presją podażową spowodowaną przerwaniem istotniejszych poziomów technicznych. W tym momencie para powinna dobić do oznaczonego poziomu z przed kilku sesji – 1.31700 będącej poziomem docelowym dla całości swingu spadkowego. Po osiągnięciu poziomu dopiero oczekiwana będzie reakcja korekty ostatnich spadków. Podczas dzisiejszej decyzji zmienność na parze może być relatywnie duża – i tego również oczekuje się od rynku.

wykres USDCAD H1 09.01.2019
USDCAD H1 09.01.2019


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here