Naga Marketsizba gminStratedzy walutowi z dużych banków inwestycyjnych nie wykluczają żadnego scenariusza przed decydującym sobotnim głosowaniem w parlamencie nad umową Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej. Taka sytuacja sprawia, że ​​prognozowanie gdzie funt szterling będzie na początku listopada jest obecnie wręcz niemożliwe. Strategowie i zarządzający funduszami twierdzą, że funt może wzrosnąć do 1,35 USD lub spaść do około 1,26 USD, biorąc pod uwagę zakres wszystkich możliwych wyników przed kulminacyjnym momentem Brexitu.


Perspektywa funta zależy od kluczowego głosowania parlamentarnego w sprawie Brexitu

funt szterlingFunt szterling już skoczył w tym miesiącu umacniając się o około 5% w stosunku do dolara amerykańskiego do poziomu około 1,29 USD. Obecnie rynek wypatruje informacji, czy premier Boris Johnson zdoła przekonać sceptyków w Izbie Gmin do zatwierdzenia umowy rozwodowej, którą podpisał w tym tygodniu z przedstawicielami Unii Europejskiej. Jeśli się nie uda, to otwiera to drzwi do wielu innych scenariuszy, w tym wyborów powszechnych, drugiego referendum, a nawet do decyzji o opuszczeniu UE bez porozumienia.

Chociaż porozumienie Johnsona obniżyło prawdopodobieństwo Brexitu bez porozumienia (hard Brexitu) 31 października, ryzyko „nie jest matematycznie zerowe”, twierdzą strategowie z Toronto-Dominion Bank, w tym Ned Rumpeltin.

Na tym etapie trudno jest wyobrazić sobie wszystkie skutki na wypadek braku porozumienia. Patrząc w przyszłość uważamy, że jest jeszcze trochę za wcześnie, aby powiedzieć, że wszystko jest poukładane i wiadome ws. Brexitu – powiedział Rumpeltin, europejski szef strategii walutowej w TD

Jeśli Parlamentowi uda się osiągnąć porozumienie w tym tygodniu, funt mógłby przetestować szczyt z maja wynoszący około 1,3185 USD, przewidują stratedzy TD, choć jednocześnie widzą małe szanse na wzrost powyżej tego poziomu przez brak nowych katalizatorów.

Bank UBS Global Wealth Management jest bardziej pro-wzrostowy. Utrzymuje swoje długie pozycje w funtach szterlingach w stosunku do dolara, powiedział Mark Haefele, dyrektor ds. Inwestycji. Haefele uważa, że „przekonująca umowa” może doprowadzić funta nawet do poziomu 1,35 USD.

Johnson potrzebuje sporej ilości głosów poparcia

Johnson potrzebuje 61 z 85 możliwych głosów od potencjalnie niezdecydowanych posłów. Jest to możliwe do osiągnięcia, choć Demokratyczna Partia Unionistów w Irlandii Północnej, z 10 potencjalnymi głosami, zdecydowanie opowiedziała się przeciwko umowie.

Funt szterling na tle flagi brytyjskiejJeśli ustawodawcy mieliby odrzucić umowę Johnsona, co doprowadziłoby do kolejnego przedłużenia Brexitu po terminie 31 października, ryzyko wyborów powszechnych mogłoby ponownie osłabić funta z celem na 1,2640–60 USD, przewidują stratedzy TD. Poziom ten mógłby znaleźć się pod znaczną presją, gdyby po zablokowaniu umowy przez Parlament, UE odrzuciła wniosek o przedłużenie terminu Brexitu.

Kurs funta do dolara w piątek na interwale dziennym źródło tradingview.com 18 10 19
Kurs funta do dolara w piątek na interwale dziennym źródło tradingview.com

Nie można również wykluczyć innych scenariuszy – w tym potencjalnego drugiego referendum, które może całkowicie anulować Brexit lub wyborów, które mogłyby umocnić przywództwo Johnsona i przypieczętować jego umowę.

Nic dziwnego, że zmienność na funcie jest tak wysoka, a wskaźniki ryzyka wahają się tam i z  powrotem. Sytuacja jest tym bardziej dramatyczna, ponieważ rynek walutowy nie dostanie szansy, by zareagować od razu na weekendowe zawirowania, gdyż handel zostanie wznowiony dopiero w niedzielę wieczorem, kiedy płynność jest ograniczona, co może wywołać ogromne wahania cen.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here