Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) na wyprzedaży. Co Bank Anglii zdecyduje na najbliższym posiedzeniu?Tempo “powrotu do zdrowia” brytyjskiej gospodarki po recesji jaką wywołała pandemia koronawirusa, to sporny temat wśród decydentów Banku Anglii (BoE). Z jednej strony, główny ekonomista banku centralnego Wielkiej Brytanii jest nastawiony optymistycznie, a sam gubernator BoE powątpiewa w szybkie ożywienie. Mimo to, politycy Banku Anglii nie są tak podzieleni jeśli chodzi o luzowanie polityki monetarnej. Wszystko wskazuje zatem na to, że na czwartkowym posiedzeniu stopy procentowe pozostaną bez zmian, podobnie jak program skupu aktywów. Kurs funta (GBP/USD) zniżkuje na początku tygodnia po niedźwiedziej formacji z piątku.

  • Brytyjska gospodarka zaliczyła silny spadek
  • Decydenci Banku Anglii są podzieleni, co do perspektyw ożywienia po recesji
  • Kurs funta przerwał wzrostową serią rozpoczynając korektę

Podział odnośnie ożywienia, ale nie polityki BoE

Andrew Bailey, szef Banku Anglii zlekceważył sugestie, że ożywienie gospodarcze w Wielkiej Brytanii wygląda na solidne, mówiąc, że ostatecznie zależy ono od czynników, które są trudne do przewidzenia.

Zobacz też: Test strategii Puria na wybicie średnich kroczących

Komentarze z lipcowego przemówienia Baileya sugerują, że jest on bardziej ostrożny, co do perspektyw niż główny ekonomista Andy Haldane, który optymistycznie podchodzi do odbicia w kształcie litery V. Z kolei Silvana Tenreyro z MPC powiedziała w tym tygodniu, że ożywienie uderzy w sufit jeszcze w tym roku.

Jeśli jednak chodzi o politykę pieniężną, członkowie MPC nie są aż tak podzieleni. Bank Anglii już skupuje dodatkowe obligacje warte 300 mld funtów w ramach swojej awaryjnej odpowiedzi pandemię, a ekonomiści spodziewają się, że przed końcem roku zwiększy luzowanie ilościowego kolejne 50 mld funtów.

Oczekuje się ponadto, że decydenci będą trzymać rękę na pulsie zarówno ws. stóp procentowych, jak i skupu aktywów, kiedy ogłoszą swoją kolejną decyzję 6. sierpnia (czwartek). Bardziej interesujące będą natomiast zaktualizowane prognozy banku dotyczące gospodarki, które mogą dostarczyć wskazówek, co do prawdopodobieństwa dalszych bodźców.

– Wydaje się, że pomiędzy różnymi członkami istnieje podział na postępy w odbudowie. Jednak podejrzewam, że prawdopodobnie nie będzie dużych podziałów, jeśli chodzi o następne głosowanie [ws. stóp procentowych i polityki monetarnej] – powiedział ekonomista George Buckley z Nomura International.

Kurs funta (GBP/USD) dalej spada

Notowania pary walutowej GBP/USD zakończyły w piątek serię wzrostów formując niedźwiedziego pin bara, który dotarł do ważnej strefy oporu w okolicach 1,3200. Jak widać na wykresie dziennym poniżej, kurs funta do dolara wybił dziś minima tego pin bara i kontynuuje spadek korygując tym samym ostatnie wzrosty.

Poszerzaj swoją wiedzę na bezpłatnych webinariach prowadzonych przez redaktorów Comparic.pl! Aktualny harmonogram i zapisy: Webinary edukacyjne
.
GBP/USD – wykres dzienny

Najbliższe, kluczowe wsparcie wypada w okolicach 1,2750. Tam można będzie pokusić się o wypatrywanie sygnałów zakupowych, tak by dołączyć do panującego trendu wzrostowego.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here