Naga MarketsAmerykański Departament Sprawiedliwości poinformował o zatrzymaniu 21-letniego dealera BTC, który oskarżony został o prowadzenie nielegalnej działalności mającej na celu sprzedaż kryptowalut oraz pranie brudnych pieniędzy. Do zatrzymania doszło 13 sierpnia w porcie Otay Mesa, kiedy pozwany próbował przedostać się z Meksyku do Stanów Zjednoczonych.


Młodzieniaszek gardzi amerykańskim prawem

Według oświadczeń złożonych w sądzie 21-letni Jacob Burrell Campos dopuścił się sprzedaży Bitcoinów o wartości 750 tys. USD. W tym celu przeprowadził on 971 transakcji z ponad 900 klientami indywidualnymi. Ponadto osobiście przyjmował gotówkę bez przestrzegania odpowiednich procedur mających na celu przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zgodnie z obowiązującym prawem, działając jako pośrednik miał on jednak obowiązek zarejestrowania się w Departamencie Skarbu i przestrzegania wszystkich wymogów w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy (w tym zgłaszania podejrzanych transakcji gotówkowych) mających zastosowanie do wszystkich instytucji finansowych, w tym licencjonowanych i zarejestrowanych giełd Bitcoin.

Burrell sądził, że obejdzie te obostrzenia i faktycznie przez pewien czas mu się to udawało. Przyjmując gotówkę “bez zadawania żadnych pytań” i w zamian za 5% opłatę, dostarczył setkom osób łatwy punkt sprzedaży. W ten sposób wprowadził on do amerykańskiego systemu bankowego prawie 1 mln USD w nieuregulowanej gotówce.

Jak by tego było mało, Burrell jest również oskarżony o 28 przypadków międzynarodowego prania brudnych pieniędzy. Zgodnie z aktem oskarżenia wysłał on 28 przelewów bankowych o łącznej wartości ponad 900 000 dolarów ze swoich rachunków bankowych w Stanach Zjednoczonych na rachunek bankowy Bitfinex na Tajwanie. Dzięki tym i innym funduszom, w ponad 2600 transakcjach Burrell kupił Bitcoiny o wartości ponad 3 milionów dolarów. Wybór giełdy Bitfinex nie był tu przypadkowy. Wcześniej posiadał on konto na giełdzie Coinbase jednak zostało ono zamknięte po tym, jak próbował obejść proces weryfikacji tożsamości.

Akt oskarżenia zarzuca również Burrellowi spisek mający na celu zorganizowanie importu instrumentów pieniężnych. Miał on rzekomo przeszmuglować ponad 1 mln. USD z Meksyku do Stanów Zjednoczonych w kwotach nieprzekraczających 10 tys. USD, dzięki czemu uniknął wymogów sprawozdawczości walutowej.

Brak możliwości wyjścia za kaucją

Sędzia Karen S. Crawford stwierdziła, że Burrell ma znaczące powiązania z Meksykiem, obywatelstwo w trzech krajach, brak stałego zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych, możliwość dostępu do dużych sum pieniędzy, a także pogardę i niechęć do przestrzegania prawa amerykańskiego. Stwierdziła, że Burrell stwarza znaczne ryzyko ucieczki i nakazała mu zostać zatrzymanym bez możliwości zwolnienia za kaucją.

Zobacz także: Wykradli kryptowaluty o wartości 87 mln. dolarów. Czeka ich sąd

Za prowadzenie nielicencjonowanej działalności w zakresie przekazywania pieniędzy grozi mu do 5 lat więzienia i grzywna w wysokości 250 tys. USD. Za nieutrzymanie programu przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy grozi mu do 10 lat więzienia i grzywna w wysokości 500 tys. USD. Za międzynarodowe pranie brudnych pieniędzy grozi mu do dwudziestu lat więzienia za każdy rachunek i grzywna w wysokości 500 tys. USD. Za przemyt instrumentów pieniężnych grozi mu do pięciu lat więzienia i grzywna w wysokości 250 tys. USD. W sumie grozi mu zatem do 580 lat pozbawienia wolności i grzywna w wysokości 1,5 mln USD.


Przegląd wydarzeń i analiz ze świata kryptowalut powstaje przy współpracy z LUNO, globalną platformą walutową dzięki której kupowanie i przechowywanie cyfrowych walut, takich jak Bitcoin i Ethereum, jest bezpieczne i łatwe. Zapoznaj się z ofertą LUNO i już teraz rozpocznij handel na BTC i ETH!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułO wykresach ani słowa: USD/CAD, USD/JPY, AUD/USD
Następny artykułTJS reaktywuje spotkania traderów – S. Machalica i R. Zaorski
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here