TMS


BrexitTo czy premier Wielkiej Brytanii Theresa May dojdzie do porozumienia z Unią Europejską w sprawie Brexitu nie powinno mieć większego znaczenia dla funta (GBP). Brytyjska waluta od dłuższego czasu znajduje się w opałach i nowe doniesienie w sprawie Brexitu nie oddziałują na niego już tak silnie.


Nawet jeżeli premier UK dojdzie do porozumienia z UE i Wielka Brytania opuści wspólnotę podpisując porozumienie, nie musi to być pozytywny sygnał dla funta. Wielka Brytania boryka się z kolejnymi zagrożeniami jak np. słabnąca gospodarka. Oczywiście osiągnięcie porozumienia z UE mogłoby być chwilowym pozytywnym sygnałem, jednak w długim terenie, może to nie wystarczyć. Jak mówi Luke Hickmor z SEB AB. Aberdeen Standard Investments: “W dalszym ciągu utrzymujemy pozycje krótkie na funcie brytyjskim.”

Spowolnienie gospodarcze jest już widoczne

W ostatnim kwartale gospodarka UK rosła najwolniej od sześciu lat. Sam funt brytyjski znajduje się w dalszym ciągu na sporym minusie. Jest do dokładanie 12% poniżej poziomów sprzed referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej. Opuszczenie UE przez Wielką Brytanię może doprowadzić do obniżenia ratingów

Zobacz także: Gospodarka UK kurczy się o 100 miliardów funtów z powodu oszczędności

“Już widzimy dość wyraźnie, że Brexit ma negatywny wpływ na gospodarkę” – powiedział Richard Falkenhall, szef strategii handlowej SEB.

“Nawet jeśli dojdzie do podpisania umowy, niepewność nadal będzie istnieć. To jeden z powodów, dla których nie widzimy dużego rajdu na kursie funta”.

Kolejny bank – ABN Amro Bank NV obniżył swoje prognozy dla funta z powodu oznak słabości gospodarki. Obecnie widzi funta na poziomie 1,35 USD na koniec roku wobec 1,45 USD z wcześniejszych prognoz. Według ABN ryzyko związane z Brexitem jest coraz większym obciążeniem dla gospodarki.

Zobacz również: Premier Theresa May w opałach: zmniejsza się jej przewaga w parlamencie

Sytuacja techniczna na wykresie GBP/USD

Kurs funta do dolara wybił ostatnio strefę przy 1,3000. Dopóki kurs utrzymuje się powyżej, istnieje szansa na ruch w kierunku 1,3200. Jeżeli jednak cena wróci z powrotem poniżej 1,3000, to celem dla sprzedających powinien być poziom 1,2800, gdzie wypadają minima z 14 lutego. Watro więc podczas dzisiejszej sesji obserwować okolice okrągłego poziomu 1,30.

Wykres funtaInvest Cuffs

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here