Naga MarketsSpółka zamknęła I kwartał br. nieznacznie niższym wynikiem finansowym, co jest zgodne z założeniami. Przed nami miesiące wytężonej pracy nad realizacją projektów w ramach rekordowego portfela zleceń, który zbudowaliśmy w ostatnich tygodniach. W ofertowaniu pozostaje ponad 30 innych projektów o wartości 40 mln euro. Mamy nadzieję na podpisanie kolejnych umów już w najbliższych miesiącach, podsumowuje Krzysztof Piontek, Prezes DB Energy SA.

PRZYCHODY ZGODNIE Z OCZEKIWANIAMI

W I kw. 2020/2021 r. sprzedaż DB Energy wyniosła 5 345,30 tys. zł wobec 6 426,84 tys. zł w analogicznym okresie ubiegłego roku, tj. 17% spadku. Spółka zanotowała 0,47 mln zł przychodów z tytułu rozliczenia projektów związanych z pozyskiwaniem Białych Certyfikatów dla klientów. W I kw. br. obrotowego spółka realizowała projekty inwestycyjne, między innymi, dla Ciech Soda Polska SA (o łącznej wartości blisko 10,2 mln zł), Schumacher Packaging Grudziądz sp. z o.o. (o wartości 17,9 mln zł).
W omawianym okresie w strukturze sprzedaży spółki 10% stanowiły audyty EEA i pozyskiwanie Białych Certyfikatów, a projekty inwestycyjne, w tym w modelu ESCO, stanowiły 90% udziału.

Te artykuły również Cię zainteresują

Spadek przychodów jest wynikiem rekordowo wysokiej bazy z I kw. 2019/2020 r. oraz początkowego etapu realizacji kluczowych bieżących projektów, które w kolejnych kwartałach z fazy projektowania przejdą do fazy budowlanej.

ZYSKI I MARŻE W DÓŁ, POCHODNA NIŻSZEJ SPRZEDAŻY

EBITDA spółki w I kw. 2020/2021 r. wyniosła 385,06 tys. zł, w porównaniu do 1 110,43 tys. zł w I kw. 2019/2020 r., tj. 65% spadku. Marża EBITDA wyniosła 7,2% wobec 17,3% w analogicznym okresie ubiegłego roku. W I kw. 2020/2021 r. spółka odnotowała 235,69 tys. zł zysku operacyjnego, tj. 78% spadku rdr. Marża EBIT wyniosła 4,4% wobec 16,6% w analogicznym okresie ubiegłego roku. Koszty operacyjne w I kw. br. wyniosły 5 112,45 tys. zł, tj. spadek o 5% rdr.

Jest to głównie pochodna spadku kosztów usług obcych (koszty podwykonawców w projektach inwestycyjnych), które zmieniają się proporcjonalnie do skali realizowanych projektów. Zysk netto na koniec I kw. 2020/2021 r. wyniósł 121,28 tys. zł, tj. 85% spadku rdr. Na koniec okresu spółka dysponowała gotówką w kwocie 3,62 mln zł, tj. spadek o 50% rdr.

Wyniki spółki są zgodne z założeniami w związku ze zmianą modelu działalności z doradczej na inwestycyjną.

PERSPEKTYWY DALSZEGO ROZWOJU W 2020/2021 R.

DB Energy planuje dalszy dynamiczny rozwój w segmencie inwestycji energetycznych na rynku ESCO w Polsce. W ofertowaniu pozostaje ponad 30 zidentyfikowanych projektów inwestycyjnych o wartości ok. 40 mln euro. Zarząd ma nadzieję na podpisanie kolejnych umów w najbliższych miesiącach.

W ostatnich latach spółka złożyła łącznie wnioski na Białe Certyfikaty o wartości ponad 450 mln zł, z czego już ok. 200 mln zł zostało przyznane klientom (tj. 37% całego rynku za lata 2017/2018). W portfelu spółki znajduje się obecnie ponad 70 umów BC.

Uwzględniając specyfikę działalności spółki oraz koniunkturę gospodarczą, Zarząd oczekuje w całym 2020/2021 r. utrzymania dotychczasowego tempa realizacji projektów, co powinno mieć pozytywny wpływ na przychody. W ocenie Zarządu, przy utrzymaniu stabilności gospodarczej, przychody spółki powinny rosnąć, co przełoży się pozytywnie na skalę generowanych zysków.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułAkcje Moderna rosną o 10%. Ciągłe spory wokół Brexitu
Następny artykułKruk przyjął od akcjonariuszy oferty sprzedaży 17,3 mln akcji własnych
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here