Naga MarketsDążenie celów inflacyjnych może osłabić stabilność systemu finansowego, twierdzi były urzędnik BoJKryzys wywołany pandemią sprawił, że wiele banków centralnych zdecydowało się na podjęcie nadzwyczajnych kroków w celu złagodzenia strat gospodarczych. W wywiadzie dla portalu MarketWatch, Takahide Kiuchi, były członek Rady Politycznej Banku Japonii, tłumaczy dlaczego jest przeciwnikiem celu inflacyjnego i ocenia obecne działania banków centralnych.

  • Według ekonomisty, BoJ przyjął zbyt wysoki cel inflacyjny.
  • Kiuchi obawia się, że po kryzysie spadnie zaufanie do polityki pieniężnej i fiskalnej.
  • Ekspert uważa, że rezygnacja premiera Japonii wpłynie na politykę pieniężną BoJ w dłuższej perspektywie.

Ryzykowne działania banków centralnych

W czasie swojej kadencji w BoJ w latach 2012-2017, Kiuchi sprzeciwiał się ustanowieniu japońskiego celu inflacyjnego na poziomie 2%. Ekonomista uważa, że taki cel jest nieodpowiedni dla Japonii, gdzie trend inflacyjny znajduje się poniżej 1%. Co więcej, pandemia miała doprowadzić do jego dalszego obniżenia.

Ogólnie rzecz biorąc, dążenie do osiągnięcia konkretnego celu inflacyjnego ze strony banków centralnych, w tym Rezerwy Federalnej, jest ryzykowne. Zmiana wytycznych dotyczących celu inflacyjnego FEDu niesie ze sobą pewne ryzyko. Uważam, że w świetle przykładu Japonii, dążenie do osiągnięcia określonego poziomu inflacji może osłabić stabilność systemu finansowego i rynków. – mówi Kiuchi w rozmowie z MW.

Zobacz również: Pekin pozwala na aprecjację juana. USD/CNY traci szósty tydzień z rzędu

Ekspert zwraca uwagę na fakt, że japoński rynek obligacji różni się od amerykańskiego, ponieważ 90% rządowych papierów wartościowych jest w posiadaniu Japończyków. Takahide Kiuchi ostrzega również przed skutkami działań banków centralnych, które mogą doprowadzić nawet do kryzysu.

Ryzyko kryzysu

Monetyzacja długu była kiedyś wyjątkowa dla Japonii i Europy. Taki mix polityki będzie stosowany w wielu krajach po pandemii. Istnieje duże potencjalne ryzyko, że może to podkopać zaufanie do polityki fiskalnej i monetarnej. W niektórych krajach może to doprowadzić do kryzysu fiskalnego lub walutowego, szczególnie w krajach o niskich dochodach. – twierdzi ekonomista.

Były członek Rady Politycznej BoJ odniósł się także do rezygnacji premiera Japonii Shinzo Abe i możliwej zmiany w polityce gospodarczej azjatyckiego państwa.

Polityka fiskalna rządu Abe zostanie prawdopodobnie przejęta przez nową administrację. Jeśli chodzi o politykę pieniężną, jego rezygnacja może wpłynąć na nią w dłuższej perspektywie, ponieważ gubernator BoJ Kuroda został nominowany jeszcze przez Abe, a jego wpływ na BoJ nie jest mały. – uważa Kiuchi.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here