Naga MarketsFrancuski daytrader domaga się od brytyjskiego brokera kwoty niemal całego jego rocznego przychodu (ok 10 mln euro), po tym jak zarobił je, początkowo myśląc że gra na platformie demonstracyjnej.


Haruona Traore otworzył konto w wysokości 20 tyś euro w Valbury Capital, brytyjskiej firmie brokerskiej, po wcześniejszej nauce na symulacyjnej wersji platformy na kursie tradingowym w Paryżu jako inwestor detaliczny.

Kilka tygodni później praktykował handel z domu, wierząc, że gra na “demo”, plasując zlecenia o wielości miliarda euro na amerykańskich i europejskich akcjach i kontraktach terminowych. Zdał sobie sprawę, że to jest platforma “live” a on osiągnął już stratę wielkości miliona euro.

Kontynuował handel zwiększając ekspozycję do 5 miliardów euro i obrócił stratę w 10-milionowy zysk. “Myślałem, tylko o mojej rodzinie, byłem zestresowany” – mówił później Traore. Gdy zadzwonił do brokera by wyjaśnić sytuację, usłyszał w odpowiedzi, że naruszył umowę a pozycje zostały “anulowane i zamknięte”.

W styczniu złożył pozew do sądu w Pontoise, w którym pisze o zaniedbaniach ze strony brokera i wzywa go do wypłaty wspomnianych 10 milionów euro, które uważa za należne jemu. Valbury, które jest własnością indonezyjskiej grupy finansowej zaprzecza i oświadcza że złoży swój wniosek do sądu w przyszłym tygodniu. Twierdzi, że pan Traore nie jest konsumentem a specjalistą rynku finansowego i sprawa nie powinna być rozpatrywana we Francji, gdzie skorzystałby na większej ochronie.

Robert Falkner, z firmy reprezentującej Valbury powiedział: “Znamy zarzuty francuskiego inwestora, doświadczonego analityka zatrudnionego w Reuters, które są zdecydowanie bezzasadne i będą przez nas kwestionowane.” Sam Traore przyznał przed sądem że trochę “podkolorował” swoje doświadczenie rynkowe w tamtym czasie, tylko po to aby otworzyć konto.

Adwokat tradera twierdzi, że 41-latek pracował w Reuters ale jako sprzedawca oprogramowania i należy uznać go za konsumenta a nie profesjonalistę i sprawę rozpatrzyć we Francji. Stwierdził także że Traore nie powinien móc handlować tak wysokimi kwotami.

Ponadto zakwestionował opinie Valbury jako “oczywisty błąd” gdyż trader zrealizował większość zysków kiedy zorientował się, że handluje na platformie “live”.

Stawka jest wysoka dla Valbury, które zarobiło w tym roku 9,88 mln funtów wobec 11,7 mln przed rokiem, dyrektor firmy jak i FCA milczą w tej sprawie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułES (kontrakt na SP500) i EUR/USD – analiza rynków
Następny artykułBank Anglii nie podnosi stóp, ale zaskakuje. GBP wyraźnie w górę
Trader, inwestor, bloger, absolwent The University of Information Technology and Management w Rzeszowie. Doświadczenie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz w firmach proptradingowych. Inwestowaniem zajmuje się od kryzysu w 2008 roku, począwszy od papierów wartościowych, przez kontrakty terminowe i rynek walutowy, który uważa za najciekawszy ze względu na swoją dynamikę oraz techniczny charakter. Specjalizuje się w rynku amerykańskich kontraktów terminowych ze szczególnym upodobaniem czytania taśmy i wolumenu (tape reading). Laureat VI edycji „Ligi Traderów” gdzie zajął trzecie miejsce oraz zdobywca II miejsca w konkursie inwestycyjnym organizowanym przez HFT Brokers. Prelegent podczas Konferencji Naga Markets w Warszawie. Nominowany także w kategorii Analityk rynku kryptowalutowego roku na Cryptocurrency World Expo 2017.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here