Naga MarketsJednym z podstawowych założeń mojej strategii day tradingowej jest teoria budowania się świecy, która mówi, modelowa świeca pierw rysuje knot przeciwny do korpusu, następnie korpus, a na koniec knot wychylający się z korpusu, kiedy to rynek na koniec sesji cofa się biorąc zyski aż do zamkniecia.

Przyłożymy to do świecy dziennej, modelowo najlepiej szukać wejścia w spodziewanym kierunku – np. w aktualnym trendzie bądź kontynuacji silnego impulsu – rano, na pierwszym pullback’u z nadzieją, że rysuje się właśnie knot przeciwny do reszty dnia.

Kluczem do wypełnienia tegoż modelu pozostaje skuteczność określania kierunku kolejnej świecy dziennej oraz trzymanie ryzyka w ryzach – a więc m.in. precyzyjne wejście.

Dla kierunku stosuję Price Action na dziennym, a średnie/chmurę kumo na niskich interwałach.

Do tego dochodzi dodatkowy sygnał, który jedni nazywają Fakey za Nialem Fulerem, a inni po prostu fałszywym wybiciam bądź „wyjebką” (głównie osoby stosujące Price Action i obserwujące ten pattern przed zdobyciem popularności przez Niala).

Podstawą tego układu jest wybicie poziomu obrony tej strony rynku, która ma szansę zdominować rynek w danej sesji. Żeby ktoś duży mógł dołączyć do takiego obozu, musi najpierw wykopsać z niego obecnych biesiadników, gdyż miejsca w pociągu zwykle jest za mało (jednoznaczny kierunek jest zwykle oblegany). W tym celu stosowana jest technika rajdu przeciw trendowi (zwykle na małej płynności grubas celowo wywołuje ruch ceny) tak, aby cena przebiła wcześniejsze maxima/minima i wyrzuciła słabych traderów z gry na ich własnych stop lossach.

Realizacja zleceń stop loss wywołuję masę zleceń pchających rynek dalej i te zlecenia właśnie (miejsca w pociągu) przejmuje ‘grubas’ w charakterystyczny sposób ładując swoją właściwą pozycję resztą kapitału pchając graczy i rynek w pożądanym kierunku.

Takie „wyjebki” potrzebne są zawsze tam, gdzie jest mała płynność i potrzeba rozładunku – mogą pojawiać się zarówno tam, gdzie grubas wsiada, jak i tam gdzie wysiada z pozycji. Są dobrym wskaźnikiem tego, co może się za chwilę wydarzyć i może pomóc w zabezpieczeniu zysków przed nagłym zwrotem akcji w trakcie dnia.

Przykład z dzisiejszego USD/JPY, który na dziennym i tygodniowym wygląda dość spadkowo.

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

  1. Każde podejście pod dzienny Pivot przy spadającym rynku jest dobrym miejscem do brania shortów, idealnie gdy na wolumenie widać dystrybucję lub dywergencje na Delcie. Dobry setup, warto trzymać przynajmniej do S1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here