Naga MarketsDAX30 stracił w ubiegłym tygodniu 0,45 procent. Wall Street z rekordamiUbiegły tydzień upłynął w pozytywnych nastrojach na rynkach akcji. Optymistyczne otoczenie było zauważalne w zasadzie od początku tygodnia, czemu sprzyjał w dalszym ciągu gołębi wydźwięk ostatniej konferencji Jerome Powella w Jackson Hole na której Prezes Fed wspomniał o stopniowym wygaszaniu paragramu QE nie podając jednak konkretnego harmonogramu oraz daty początkowej działań.

DAX30 zakończył ubiegły tydzień pod kreską. Nasdaq Composite Index zyskał aż 1,55%

Powyższe przełożyło się na kolejne rekordy notowań amerykańskich indeksów akcji. Relatywnie lepiej zachowywały się spółki technologiczne – Nasdaq Composite Index zyskał 1,55%. Z kolei w całym, zeszłym miesiącu indeks S&P500 zyskał 2,90% i zakończył siódmy miesiąc z rzędu na dodatnich poziomach. Sytuacji na tamtejszym rynku akcji nie zmieniła istotnie nawet piątkowa publikacja słabszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy – liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrosła w sierpniu o 235 tys. wobec oczekiwanej zwyżki o 733 tys. i wzrostu o 1.035 tys. miesiąc wcześniej.Powyższe dane były raczej odczytane przez rynek jako kolejny argument za tym, aby zacieśnianie polityk pieniężnej prowadzonej przez Fed zostało odłożone w czasie. Widać to było w szczególności na rynku walutowym, gdzie indeks amerykańskiej waluty notował kolejne spadki, a USD/PLN zakończył tydzień w okolicach 3,80. Relatywnie słabszy tydzień mają za sobą główne indeksy akcji w Europie Zachodniej. O ile francuski CAC40 zyskał w ubiegłym tygodniu symboliczne 0,12%, to tyle niemiecki DAX30 stracił 0,45%.

Sytuacji nie wspierały min. odczyty danych makroekonomicznych w tym obszarze geograficznym. W poniedziałek, indeks nastrojów w gospodarce Stefy Euro za sierpień wyniósł 117,5 pkt. vs oczekiwania na poziomie 118,0 pkt. oraz vs 119,0 pkt. poprzednio. Z kolei środowe odczyty Indeksu PMI dla sektora przemysłowego w eurolandzie potwierdziły w sierpniu hamowanie dynamiki poprawy koniunktury, przy czym gospodarka Starego Kontynentu nadal znajduje się w fazie ekspansji na co wskazuje wartość wskaźnika powyżej 50 pkt. Za nami kolejny tydzień rekordów na rynku kasowym w Warszawie. Szeroki rynek wzrósł o 2,01% do ponad 71.000 punktów, co jest najwyższym poziomem w historii.

Wszystkie główne indeksy zanotowały wzrosty, a motorem napędowym zmian były największe spółki – WIG20 wzrósł do 2400 punktów (najwyższy poziom od I połowy 2019 roku). Wśród tych ostatnich najlepiej radziły sobie banki, co było min. pokłosiem opublikowanych danych w zakresie inflacji. Wg szybkiego szacunku GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 5,4%, a w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,2%.

Był to odczyt powyżej oczekiwań rynku, który zakładał wzrost o 5,2% r/r, co rozbudziło na nowo komentarze odnośnie ewentualnej, szybkiej podwyżki stóp procentowych przez NBP. W konsekwencji, indeks branżowy WIG-Banki zyskał w całym tygodniu +4,94%, akcje Santander Bank Polska 7,89%, a PKO BP 5,0%. W całym, mijającym miesiącu WIG20 i mWIG40 zyskały ponad 5%, co jest wynikiem o wiele lepszym od zachowania głównych indeksów bazowych w Europie Zachodniej i USA.

Wciąż jednym z najsłabszych sektorów pozostaje obszar spółek gamingowych, których indeks (WIG-Games) stracił w sierpniu ponad 6%. Na sentymencie do sektora zdaje się nadal ważyć nieudana premiera Cyberpunk 2077, która wpłynęła na spadek akcji CD-Projekt w obecnym roku o blisko 30%, pomimo mocnego, zeszłotygodniowego odbicia wycen tej spółki.

Autor poleca również:

invest
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kghm cena akcji | ten square games notowania | mercator notowania | enea akcje opinie | kurs ropy naftowej | neuca cena akcji | gpw livechat |


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here