Naga MarketsDAX zyskał niemal 0,8 procent, S&P 500 znalazł się w okolicy historycznych szczytówIndeks S&P 500 ponownie zawitał dzisiaj w okolicach historycznych szczytów, które wyznaczone były wczoraj. Nasdaq 100 testując poziom 14 tys. punktów znajduje się około pół procent od historycznych szczytów. Na wielu rozwiniętych rynkach również obserwujemy wysokie poziomy i brak obaw związanych z nadmierną inflacją. Z drugiej strony istnieje doza niepewności związana z tym, że Fed czy inne banki centralne mogłyby zdecydować się na jakiś krok w kierunku normalizacji, co mogłoby zburzyć obecny porządek.

DAX zakończył sesję nad kreską. Czy Fed dostał prezent od konsumentów?

Czy tak jest jednak na pewno? Czy Fed oraz EBC nie dostały obecnie prezentu właśnie od konsumentów, który pozwoli im utrzymać politykę bez zmian, przed dłuższy czas. Wczoraj wspominaliśmy o prognozach inflacyjnych w strefie euro. To pierwszy prezent, który w zasadzie sam wręczył sobie Europejski Bank Centralny. Bank nie zakłada, że w okresie prognozy dojdzie do przekroczenia inflacji! Widać, że teoretycznie w Europie przebiega proces „japonifikacji”. W Japonii tak naprawdę poza jednym niewielkim epizodem, stopy procentowe nie były podnoszone od początku lat 90. Jeżeli inflacja pozostanie w strefie euro przytłumiona, nie będzie pretekstu, żeby stopy procentowe zmieniać. Z kolei ze strony Fed nie słychać głosów, które mówiłyby o tym, że już w tym momencie należy okiełznać szalejącą inflację.

Te artykuły również Cię zainteresują
Takie poziomy inflacji bazowej nie były notowane od lat 90. Co ciekawe, patrząc na miary obcięte, czyli inflację składającą się z cen konsumpcyjnych z pominięciem np. 10% towarów, które rosną najmocniej i tracą najmocniej, to dynamika takiej inflacji nie znajduje się wcale daleko od celów inflacyjnych, czy to w Polsce czy w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, w strefie euro taka dynamika inflacji obciętej nie jest nawet w połowie celu inflacyjnego. Wracając jednak do tematu komentarza, warto zwrócić uwagę na dzisiejsze dane. Nastroje konsumentów wg Uniwersytetu z Michigan wypadły wyżej od oczekiwań. Ważniejsze jednak w kontekście przyszłości mają oczekiwania inflacyjne. W perspektywie jednego roku spadły one z 4,6% do 4,0%.

Z kolei w perspektywie 5-10 lat spadły one z 3,0% do 2,8%. Oczywiście można to wiązać potencjalnie z efektem obecnie teoretycznie wysokiej bazy. Z drugiej jednak strony to dane ankietowe, które pokazują, że oczekiwania faktycznie mogą nieco przygasać. To potencjalnie bardzo dobra informacja dla Fed, która pokazuje, że inflacja faktycznie może być przejściowa. Co więcej, jeśli dojdzie do dalszej redukcji negatywnego szoku podażowego, którego doświadczamy od początku pandemii, kwestie inflacyjne mogą być w dalszym ciągu redukowane. Jeśli te przypuszczenia miałyby być prawdziwe, to rynek akcji w dłuższym terminie wciąż powinien mieć się nieźle.

Tymczasem dzisiaj dobra sesja miała miejsce przede wszystkim w Europie. DAX zyskał niemal 0,8% i trudno było znaleźć spadki w Europie, choć jednocześnie daleko nie musimy szukać. WIG20 stracił jako jeden z nielicznych 0,55%. Z kolei w USA sesja jest raczej płaska. Po historycznych dziennych szczytach S&P 500 traci 0,11%, a Nasdaq zyskuje 0,04%.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: waluty w czasie rzeczywistym | kurs orlen | mrc kurs | rynek kryptowalut | kurs dolara prognozy 2020 | orlen notowania | kernel notowania |Conotoxia

invest

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here